Zabrałeś moje miejsce – zabierz moje kalectwo

źródło: WRD KWP zs. w Radomiu

„Zabrałeś moje miejsce – zabierz moje kalectwo” – pod takim hasłem mazowieccy policjanci prowadzą działania w ramach Światowego Dnia Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych, który jak co roku przypada w dniu 20 marca. Celem akcji jest eliminowanie nadużyć wynikających z parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych przez osoby nieuprawnione.

Niechlubną praktyką jest parkowanie pojazdów przez osoby w pełni sprawne na miejscach zarezerwowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych (tzw. kopertach) lub osób przewożących takie osoby. Niestety wciąż mało osób, zdaje sobie sprawę z tego, jak swoim nieeleganckim postępowaniem utrudniają życie osobom niepełnosprawnym.

Oprócz podejmowanych działań wobec osób nieuprawnionych, pozostawiających swój pojazd na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych o obniżonej sprawności ruchowej policjanci zwracają uwagę na nadużycia wynikające z korzystania z przywilejów posiadania karty parkingowej.

Kierujący pojazdem oznaczonym kartą parkingową może parkować na miejscu dla osób niepełnosprawnych tylko wtedy, gdy przewozi osobę legitymującą się kartą. Zgodnie z art. 96b Kodeksu Wykroczeń, posługiwanie kartą parkingową przez osobę nieuprawnioną zagrożone jest karą grzywny do 2 000 złotych.

 

źródło: WRD KWP zs. w Radomiu

Facebook