Zagrożenie atakami terroru – ćwiczenia służb ratowniczych

źródło: KWP w Krakowie

Na terenie Krakowa przeprowadzono ćwiczenia doskonalące działania podejmowane przez Policję i inne służby ratownicze w związku z zagrożeniem atakami terrorystycznymi.

 

Scenariusz

Na telefon alarmowy 997 dzwoni osoba z informacją, że na terenie kompleksu komunikacyjno-handlowego przy ul. Pawiej w Krakowie, znalezione zostały dwa niezidentyfikowane pakunki. Na miejscu niezwłocznie pojawiają się policjanci z Komisariatu Policji II, pełniący służbę na terenie Dworca Kolejowego. Patrol potwierdza obecność niezidentyfikowanych paczek pod schodami, prowadzącymi na perony dworca PKP. Na miejsce wezwana zostaje Nieetatowa Grupa Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

NGRM-P potwierdza, że na terenie Dworca podłożony został ładunek wybuchowy. Powołany zostaje Sztab Kryzysowy, do akcji włączają się pozostałe służby. Rozpoczyna się ewakuacja osób znajdujących się na terenie Nowego Dworca PKP, sąsiedniego obiektu handlowego oraz Tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Po zakończeniu ewakuacji na miejsce przybywa Zespół Minersko-Pirotechniczny SPAP, który neutralizuje i zabezpiecza ładunek oraz przygotowuje go do transportu na miejsce detonacji.

źródło: KWP w Krakowie

źródło: KWP w Krakowie

 

Następnie policjanci przeszukują obiekty w celu ujawnienia ewentualnych innych ładunków. Po zakończeniu wszystkich czynności następuje odwołanie sił zabezpieczających działania i przywrócenie normalnego funkcjonowania kompleksu komunikacyjno-handlowego, dworca PKP, obiektu handlowego oraz ruchu komunikacji miejskiej. Do dalszych działań przystępuje grupa operacyjno – procesowa, której zadaniem jest ustalenie potencjalnego zamachowca.

Kto brał udział w ćwiczeniach i jaki był cel ćwiczeń?

W ćwiczeniach uczestniczyli między innymi krakowscy policjanci. Działania odbywały się w godzinach od 7.30 do 9.30, a zarządził i koordynował je Zespół Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. Ponadto w ćwiczeniach brały udział również inne służby ratownicze i miejskie.

Celem ćwiczeń było doskonalenie działań podejmowanych przez Policję i inne służby ratownicze w związku z zagrożeniem atakami terroru, w tym podłożeniem ładunku wybuchowego w newralgicznych punktach komunikacji miejskiej. Dzięki ćwiczeniom sprawdzano jaka byłaby przepustowość szlaków komunikacyjnych i czas dojazdu na miejsce służb ratunkowych.

Istotnym aspektem ćwiczeń było utrwalenie umiejętności funkcjonariuszy Policji oraz członków Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i analizowania informacji o zagrożeniu, ocenie sytuacji oraz prognozowania jej rozwoju. Jednym z elementów ćwiczeń było także doskonalenie umiejętności policjantów z jednostek terenowych Policji do wykonywania obowiązków podczas zdarzenia mającego charakter sytuacji kryzysowej.

źródło: KWP w Krakowie

Facebook