Nielegalna dystrybucja sygnału telewizyjnego

źródło: KWP Rzeszów

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości, przerwali proceder nielegalnej dystrybucji sygnału telewizyjnego.

Funkcjonariusze podczas przeszukiwania Internetu zwrócili uwagę na ogłoszenie w którym oferowano dostęp do programów płatnych platform cyfrowych. Podejrzewając, że mogło dojść do przestępstwa określonego jako sharing, policjanci zabezpieczyli te materiały.

Znaleźć ogłoszeniodawcę

Autor ogłoszenia rejestrował się na różnych portalach internetowych, posługując się różnymi nickami. Oferował możliwość darmowego testowania serwera, na którym udostępniane były programy telewizyjne. Była też aktywnym forumowiczem, przede wszystkim na forach związanych z funkcjonowaniem Internetu. Policjanci sprawdzając wszystkie tropy, analizując historię logowania, ustalili personalia internauty. Okazał się nim 46-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego.

 

źródło: KWP Rzeszów

źródło: KWP Rzeszów

 

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością, wspierani przez policjantów z komendy powiatowej w Brzozowie sprawdzili dwa typowane adresy. Podczas przeszukania domów i zabudowań, z których korzystał mężczyzna, ujawnili urządzenia służące do odbioru płatnych programów telewizyjnych oraz sprzęt komputerowy wykorzystywany do nielegalnego udostępniania sygnału telewizji cyfrowej. Policjanci zabezpieczyli cztery dekodery ze zmodyfikowanym oprogramowaniem, komputer, laptop, 33 twarde dyski, karty abonenckie telewizji cyfrowych oraz czytniki służące do ich odczytu.

 

źródło: KWP Rzeszów

źródło: KWP Rzeszów

 

Zabezpieczone urządzenia zostaną poddane badaniom, wówczas będzie możliwe określenie liczby osób, które pobierały sygnał z nielegalnego źródła. Dodatkowo ustalenie czasu trwania tego procederu i liczby odbiorców pozwoli na oszacowanie strat, jakie poniosły pokrzywdzone firmy.

Mężczyzna, który zajmował się nielegalnym rozsyłaniem sygnału płatnych kanałów telewizyjnych, naruszył przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

źródło: KWP Rzeszów

Facebook