Czynna napaść na policjantów

źródło: KWP Gorzów Wlkp.

Policjanci kryminalni, prewencji i ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu prowadzili w nocy z 15/16 maja działania kontrolne związane z przeciwdziałaniem kradzieżom samochodów. Jeden z patroli operacyjnych zauważył na ul. Jana Pawła II samochód osobowy m-ki BMW na obcych tablicach rejestracyjnych, którym jechało czterech młodych mężczyzn. Pomimo użycia przez policjantów sygnałów świetlnych i dźwiękowych samochód nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Kierowca szybko zaczął oddalać się w kierunku mostu na rzece Bóbr, a następnie w kierunku miejscowości Iłowa. Policjanci podjęli pościg, do którego włączył się patrol z Iłowej. W miejscowości Witoszyn kierowca BMW na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w ogrodzenie jednej z posesji. Funkcjonariusze zablokowali kierowcę dwoma samochodami.

źródło: KWP Gorzów Wlkp.

źródło: KWP Gorzów Wlkp.

Mężczyzna próbował wycofać i staranować oznakowany radiowóz oraz potrącić jednego z policjantów kryminalnych, który wybiegł z samochodu w celu obezwładnienia kierowcy. W związku z bezpośrednim zagrożeniem życia funkcjonariuszy, policjanci służby kryminalnej oddali trzy strzały ostrzegawcze i jeden strzał w kierunku BMW. Skutecznie zatrzymali cztery osoby, które próbowały uciec, natomiast samochód został zabezpieczony na terenie parkingu Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.

źródło: KWP Gorzów Wlkp.

źródło: KWP Gorzów Wlkp.

 

Jak się później okazało, kierowca BMW nie miał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Co więcej w jego samochodzie policjanci znaleźli maczetę i nóż. Po zebraniu dowodów w tej sprawie 18-latek z policyjnej izby zatrzymań został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Żaganiu. Usłyszał zarzuty związane z czynną napaścią na funkcjonariuszy Policji, zmuszanie policjantów do odstąpienia od czynności prawnych związanych z zatrzymaniem do kontroli, a także umyślnego uszkodzenia policyjnego radiowozu. Prokurator złożył do sądu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie, w efekcie Sąd Rejonowy w Żaganiu zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na trzy miesiące. Za czynną napaść na policjantów podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: KWP Gorzów Wlkp.

Facebook