Sayret Training Center, czyli o szkoleniach dla twardych zawodników

Nasza oferta, ze względu na ceny głównie kierowana jest na rynki Europy Zachodniej. Bardzo wysoki standard ośrodka, najlepsi światowi specjaliści, kosztowny sprzęt i duża ilość amunicji wykorzystywana podczas każdego ze szkoleń, szkolenia na najwyższym poziomie – to wszystko kosztuje. W związku z tym nasze ceny nie należą do najniższych, dlatego nie każdy w Polsce może sobie na nasze szkolenia pozwolić. Co jednak w żadnym wypadku nie znaczy, że zamykamy się tylko i wyłącznie na rynki Europy Zachodniej! Zapraszamy Wszystkich i szczerze mówiąc – liczymy na duży udział osób z Polski. Trzeba przyznać, że Polacy są świetni podczas naszych kursów. Zdyscyplinowani, uważni i zdeterminowani.

Z Jakubem Brychem, właścicielem Sayret Training Center – rozmawia Anna Ruszczyk.

 

Na początek kilka słów o sobie, czyli czym się Pan zajmował przed utworzeniem Sayret Training Center?

Zanim powstało Sayret Training Center mieszkałem w Hiszpanii, gdzie prowadziłem firmę szkoleniową Sayret Security Consulting. Zajmowałem się szkoleniem służb ochrony oraz hiszpańskiej policji. Prowadziłem szkolenia z zakresu walki wręcz w systemie Krav Maga, technik interwencyjnych i technik strzeleckich. Współpracowałem z rożnym akademiami ochrony w tym z jedną z największych w Gironie – Cis Formacio. W Hiszpanii w podziękowaniu za szkolenia zostałem wyróżniony Certyfikatem szkoleniowca IPA (International Police Assossation). Przez wiele lat pracowałem również jako Agent Ochrony Osobistej, również w krajach wysokiego ryzyka.

Jakie zaobserwował Pan różnice w wyszkoleniu hiszpańskiej i polskiej policji?

Z polską policją miałem przyjemność pracować tylko raz. Z hiszpańską dwa lata więc na pewno moja ocena nie będzie miarodajna. Generalnie zarówno w Polsce jak i w Hiszpanii policjanci byli głodni wiedzy i ciekawi nowych rozwiązań oraz nowych możliwości jakie daje im trening w systemie Krav Maga. Poszczególne szkolenia różniły się od siebie, ponieważ były rozpisywane pod konkretne sytuacje i konkretną problematykę. Polska Policja jednak o wiele rzadziej decyduje się na szkolenia tego typu; szkoda – bo znacząco poprawiłyby one bezpieczeństwo obywateli jak i samych Policjantów wykonujących swoją pracę. Mam nadzieję, że nasza Policja otrzyma wkrótce środki i aprobatę władz na rozwój funkcjonariuszy w zakresie technik interwencyjnych i strzelania taktycznego – również przy wykorzystaniu firm zewnętrznych, które niejednokrotnie posiadają znacznie większą wiedzę i możliwości szkoleniowe.

Skąd wziął się pomysł na założenie własnej działalności?

Po kilku latach współpracy z rożnymi firmami szkoleniowymi uznałem, że pora na stworzenie w Polsce miejsca, w którym służby ochrony jak i agencje rządowe będą mogły się szkolić na najwyższym poziomie. Pod okiem najlepszych, światowych specjalistów i przy wykorzystaniu najnowszych technologii oraz technik. Ustaliliśmy plan, zrealizowaliśmy go. W chwili obecnej jesteśmy jednym z najlepszych centrów szkoleniowych w Europie.

Jakie były początki związane z wejściem na rynek usług szkoleniowych?

Wiadomo, że początki są zawsze trudne. Najtrudniejszym było przekonanie osób z branży ochrony osobistej, że jakość szkoleń, które dostarczamy jest możliwie najwyższa. Jednak skład naszego zespołu instruktorów nie pozostawia żadnych wątpliwości. Kursanci również bardzo szybko przekonali się, że nasz ośrodek bardzo różni się od innych. O ile same szkolenia są trudne i ukończenie ich wymaga ogromnego wysiłku oraz determinacji, o tyle pobyt w ośrodku – mając na myśli standardy zakwaterowania i wyżywienia są – myślę, że można to śmiało powiedzieć – luksusowe. Łącząc wysoką intensywność i jakość szkoleń z wysokimi standardami i komfortem zakwaterowania – osiągnęliśmy sukces.

Co oferujecie i w jakim kierunku rozwija się firma?

Oferujemy szkolenia z zakresu ochrony osobistej, ochrony osobistej wysokiego ryzyka, szkolenia strzeleckie przy wykorzystaniu każdego rodzaju broni ręcznej, walka wręcz i kursy indywidualne tzw. na żądanie. Możemy dostarczyć szkolenie w każdej dziedzinie ochrony. Szkolimy zarówno grupy osób początkujących, jak i byłych członków jednostek specjalnych. W tej chwili rozwijamy naszą działalność również w kierunku szkolenia Agencji Rządowych (różnych krajów). Sayret Training Center jest już marką rozpoznawalną i kojarzoną z rzetelną i praktyczną wiedzą, dlatego budzimy coraz większe zainteresowanie.

Czego mogą się od Was uczyć ludzie, którzy służyli w jednostkach specjalnych?

Z wielką przyjemnością pracujemy z byłymi operatorami jednostek specjalnych zarówno wojska jak i policji. Są to ludzie świetnie wyszkoleni, zdyscyplinowani i zainteresowani wiedzą jaką przekazujemy. Ci ludzie będąc w służbach państwowych byli nastawieni na inny rodzaj działania. Typowo ofensywny. W ochronie osobistej wszelkie działania nastawione są na defensywę. I tego właśnie staramy się ich nauczyć, a właściwie staramy się zmienić ich sposób myślenia. Również niektóre elementy walki wręcz czy technik strzeleckich wymagają zmiany. Nasze kursy w przypadku szkolenia byłych „specjalsów” nastawione są właśnie na to.

Jakie było kiedyś, a jakie jest dziś zainteresowanie udziałem w organizowanych przez Sayret Training Center szkoleniach?

Szkolenia z zakresu ochrony zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem, jednak w ostatnich czasach, w związku z sytuacją polityczną jak i ogólnie panującym poczuciem zagrożenia, to zainteresowanie zdecydowanie wzrosło. Zwłaszcza w przypadku szkoleń specjalistycznych. Osoby zainteresowane pracą w ochronie osobistej są świadome, że samo uzyskanie kwalifikacji nie jest już najważniejsze. Liczą się wiedza i umiejętności – dlatego coraz bardziej świadomie wybierają szkolenia i coraz rzadziej kierują się ich ceną, a coraz częściej umiejętnościami, które z danego szkolenia wyniosą.

Kto najczęściej korzysta z Waszych szkoleń?

Spektrum naszych klientów jest bardzo szerokie. Szkolimy młodych ludzi, którzy dopiero planują rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w branży ochrony, szkolimy byłych żołnierzy i członków jednostek specjalnych i antyterrorystycznych, którzy po odejściu ze służby chcą się przekwalifikować do pracy w ochronie osobistej. Oczywiście szkolimy też osoby, które – najprościej w świecie – chcą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Pracujemy również z zagranicznymi firmami i agencjami rządowymi, które przyjeżdżają do nas, żeby podnieść umiejętności swoich pracowników lub kursantów.

Czy osoba nieposiadająca doświadczenia zawodowego związanego ze służbami mundurowymi może zapisać się na organizowane przez Was szkolenia? Jakie są niezbędne wymogi, warunki uczestnictwa?

Każda osoba, która czuje, że powinna nabyć umiejętności, których uczymy podczas naszych szkoleń jest mile widziana. W żadnym wypadku nie ograniczamy się do szkolenia osób, które wywodzą się ze służb mundurowych. Co więcej – bardzo lubimy uczyć ludzi, którzy swoją przygodę np. z bronią palną dopiero zaczynają. Wymagamy jednak okazania zaświadczenia o niekaralności i opinii lekarza stwierdzającej, że kursant może uczestniczyć w szkoleniu z wykorzystaniem broni palnej i w szkoleniu o podwyższonym wysiłku fizycznym.

Jak wygląda przykładowo szkolenie z zakresu ochrony osobistej wysokiego ryzyka?

Niestety nie omawiamy naszych kursów i nie zdradzamy naszego know-how. Mogę jedynie powiedzieć, że takie szkolenie jest bardzo intensywne! I nie każdy jest w stanie je ukończyć. Liczy się determinacja i zaangażowanie. To, co osoba zastanawiająca się nad wzięciem udziału w takim kursie musi wiedzieć to, że szkolenie to ma przygotować do sytuacji realnego zagrożenia. Zatem, kolejne etapy szkolenia są trudne i z punku widzenia kursanta nieprzewidywalne. To ogromny wysiłek fizyczny jak i mentalny, dużo potu i stresu. To, że nasze szkolenia są tak trudne sprawia, że absolwenci naszych kursów są później w swojej pracy niezwykle skuteczni.

Kim są instruktorzy przeprowadzający szkolenia w Sayret Training Center, jakie mają doświadczenie zawodowe?

Zespól instruktorski jest zespołem międzynarodowym. Są to instruktorzy różnych specjalności. Każdy z nich ma bardzo bogate doświadczenie szkoleniowe i bojowe wyniesione z wojska, policji lub grup Close Protection i High Risk Protection. Nasi instruktorzy to bez wątpienia elita, ich wiedza i doświadczenia są bezcenne. Dlatego w Europie nie ma od nas lepszych.

Czy mógłby Pan przybliżyć Czytelnikom postać Itay’a Gil’a oraz powiedzieć w jakim zakresie z Nim współpracujecie?

Itay Gil to absolutna legenda izraelskich sił specjalnych. Był żołnierzem w jednostce Israel’s special forces paratroops brigade, po czym w drodze selekcji został wybrany do elitarnej jednostki Yaman – w której przez wiele lat był operatorem, następnie instruktorem, a w chwili obecnej – konsultantem. Podczas swojej 10-letniej – aktywnej służby w Yamam – Itay Gil wykonywał ok. 3 misji operacyjnych dziennie. Od roku 1992 do 1997 Itay Gil pełnił funkcję Szefa Izraelskiej Straży Granicznej oraz Undercover Police Intelligence Unit. W tym okresie przeszkolił również ponad 5000 Policjantów różnych jednostek specjalnych Izraela. Przez 10 lat był również odpowiedzialny za ochronę i szkolenie ochrony Prezydenta Izraela. Następnie zajmował się szkoleniem ochrony Prezydenta Ukrainy, prowadził szkolenia dla HRT, FBI, SWAT, Spetsnaz Alpha Group. Poprowadził również program ‘Human Weapon’ wyprodukowany przez BBC jak i brał udział w realizacji ‘Ultimate Hell Week’ (również produkcji BBC). Przez Al Jazeera określony jako Najlepszy Światowy Specjalista ds. bezpieczeństwa w awiacji. Posiada ponad 35-letnie doświadczenie w Krav Maga, będąc jednocześnie jednym z najlepszych światowych specjalistów w tej dziedzinie. Itay Gil prowadzi w tej chwili firmę ‘Protect Israeli Security Solutions’ która jest naszą firmą partnerską. Wspólnie z Itay’em prowadzimy część szkoleń, część szkoleń ‘Protect’ prowadzona jest w naszym ośrodku, wspieramy również ‘Protect’ w realizacji szkoleń w Chinach i USA.

Czym się różnią Wasze kursy od innych oferowanych przez konkurencyjne ośrodki szkoleniowe?

Przede wszystkim jakością! Jak już wspomniałem, nasze szkolenia przygotowują na sytuacje realnego zagrożenia. Dają praktyczną wiedzę i umiejętności, które przekazywane są przez najlepszych specjalistów. Można powiedzieć, że nasze szkolenia są elitarnymi szkoleniami dla rynku cywilnego. Każdy może wziąć w nich udział, jednak nie każdy jest w stanie je ukończyć! W związku z tym wydawane przez nas certyfikaty odbierane są z ogromnym respektem przez firmy zatrudniające m.in. pracowników ochrony osobistej.

Jak reagują kursanci, którym nie udaje się ukończyć szkolenia?

Do naszego centrum szkoleniowego przyjeżdżają osoby, które doskonale wiedzą czego chcą, mają predyspozycje fizyczne jak i psychiczne do wykonywania pracy bodyguarda i są bardzo zdeterminowane. Tak więc takie sytuacje się nie zdarzają. Był kiedyś wyjątek i kursant nie zaliczył egzaminów końcowych, ale było to związane z tym, że osoba ta robiła kurs, aby przekonać się czy faktycznie nadaje się do tej pracy i czy faktycznie chce ją wykonywać. Po kursie stwierdził, że to jednak nie jego bajka, ale był bardzo zadowolony z wiedzy jaką otrzymał i potraktował kurs bardziej na zasadzie przełamania własnych słabości.

Które z organizowanych dotychczas przez Sayret Training Center szkoleń zapadło Panu szczególnie w pamięć, było pod jakimś względem wyjątkowe?

Każde szkolenie jest wyjątkowe. Podczas każdego ze szkoleń mamy okazję poznać świetnych ludzi, każde szkolenie to dla nas ogromna satysfakcja. Każde szkolenie i każda pozytywna opinia kursanta na jego temat jest dla nas sukcesem. Szczególnie ważnymi są dla nas opinie na temat szkoleń, które docierają do nas po ich zakończeniu, kiedy dowiadujemy się jak wiedza przez nas przekazana była wykorzystana podczas realnych sytuacji. Kilka razy otrzymaliśmy informacje, że wiedza przekazana podczas naszego szkolenia uratowała komuś życie! To dla nas bezcenne!

W jakim kierunku zamierza Pan rozwijać Sayret Training Center, czy rynek międzynarodowy jest otwarty na Waszą ofertę, czy pojawiają się jakieś nowe wyzwania, nowe możliwości do ekspansji szkoleniowej?

Trzeba to powiedzieć otwarcie, nasza oferta jest głównie kierowana na rynki Europy Zachodniej, ze względu na ceny. Bardzo wysoki standard ośrodka, najlepsi światowi specjaliści, kosztowny sprzęt i duża ilość amunicji wykorzystywana podczas każdego ze szkoleń, szkolenia na najwyższym poziomie – to wszystko kosztuje. W związku z tym nasze ceny nie należą do najniższych, dlatego nie każdy w Polsce może sobie na nasze szkolenia pozwolić. Co jednak w żadnym wypadku nie znaczy, że zamykamy się tylko i wyłącznie na rynki Europy Zachodniej! Zapraszamy Wszystkich i szczerze mówiąc – liczymy na duży udział osób z Polski. Trzeba przyznać, że Polacy są świetni podczas naszych kursów. Zdyscyplinowani, uważni i zdeterminowani. Szkoda tylko, że jest ich tak mało. W tej chwili negocjujemy również możliwość prowadzenia szkoleń w USA, jednak jest za wcześnie, żeby o tym mówić. Wszystkich zainteresowanych naszymi szkoleniami zapraszamy na naszą stronę: www.sayret.com oraz na stronę naszego partnera: www.protect.expert. Chciałbym również ogromnie podziękować Pani za wywiad i za dociekliwość. Zainteresowanie mediów polskich dodaje nam motywacji i popycha nas do dalszego działania. Mam nadzieję, że prezentując naszą firmę udowodnimy, że w branży ochrony polskie firmy szkoleniowe są wiodącymi w Europie oraz, że prezentowana przez nas jakość jest unikatową w skali światowej. Serdecznie pozdrawiam wszystkich Czytelników i mam nadzieję, że przynajmniej części z nich mogę powiedzieć – do zobaczenia w Sayret Training Center!

Dziękuję za rozmowę

Jakub Brychod 2005 roku zajmuje się ochroną osobistą. Pracował w Hiszpanii, Polsce, Malezji, Kolumbii, Brazylii i w innych krajach również zaliczanych do krajów wysokiego ryzyka. W Polsce ochraniał najbogatszych ludzi z kręgów biznesowych. Ze względów bezpieczeństwa nie może ujawnić ich nazwisk. Kilka lat temu w Poznaniu ochraniał Alicie Keys podczas jej koncertu. Jest międzynarodowym instruktorem Krav Maga federacji IKMF, instruktorem Tactical Knife Fighting, instruktorem strzeleckim oraz instruktorem FX Simunition. Współpracował z rożnymi firmami szkoleniowymi w Polsce. Podczas współpracy z jedną z takich firm uczestniczył w szkoleniu służb rządowych m.in. Special Security Force of Bangladesz i Gwardia Przyboczna Sułtana Omanu z Royal Oman Police.

Facebook