Polscy policjanci w CCPI w Lognes

źródło: Policja

Komendant Główny Policji na zaproszenie Ministra Spraw Wewnętrznych Francji oddelegował 8 funkcjonariuszy do udziału w policyjnym zabezpieczeniu Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2016. Polscy policjanci służą w Międzynarodowym Centrum Współpracy Policji (CCPI) w Lognes. Funkcję dowódcy delegacji pełni mł. insp. Jakub Gorczyński z KWP w Poznaniu, natomiast funkcję oficera łącznikowego pełni st. sierż. Mateusz Kaźmierczak z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. Rolą policjantów jest zapewnienie stałej wymiany informacji z policją francuską dotyczącą polskich kibiców, którzy przebywają na terenie Francji w okresie ME. W samym centrum pracuje kilkudziesięciu funkcjonariuszy, po dwóch z każdego kraju biorącego udział w mistrzostwach oraz dodatkowo przedstawiciele sztabu francuskiego. W sumie kilkudziesięciu funkcjonariuszy z całej Europy czuwa nad bezpieczeństwem uczestników turnieju.

źródło: Policja

źródło: Policja

Pozostałych 6 funkcjonariuszy to tzw. spottersi, czyli policjanci, którzy monitorują zachowania kibiców Reprezentacji Polski. Wspólnie z policjantami francuskimi patrolują okolice stadionów i stref kibica. Pojawiają się tam, gdzie mogą spotkać polskich kibiców. To doświadczeni funkcjonariusze: mł. insp. Dariusz Wójcik (Główny Sztab Policji KGP), kom. Mirosław Ościłowski (KWP w Białymstoku), kom. Piotr Wolak (KWP w Lublinie), mł. asp. Radosław Kolasa (KWP w Katowicach), mł. asp. Bartosz Szymankiewicz (KWP w Poznaniu) oraz sierż. Maciej Orysiak (Główny Sztab Policji KGP).

źródło: Policja

źródło: Policja

Podobną formę międzynarodowej współpracy Policji przyjęto w czasie poprzednich ME UEFA EURO 2012 w Polsce i Ukrainie. Dotąd Polska Reprezentacja mecze grupowe rozegrała na stadionach w Nicei, Saint-Denis i Marsylii. Przed nimi kolejne spotkanie ze Szwajcarami na stadionie w Saint-Etienne. Pobyt policjantów we Francji uzależniony jest od wyników Reprezentacji Polski, pozostaną tam tak długo, jak reprezentacja Polski będzie grała w turnieju.

źródło: Policja

Facebook