Najnowsze

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej

źródło: CBŚP

Policjanci gdańskiego CBŚP rozpracowali grupę przestępczą trudniącą się sprowadzaniem z zagranicy oleju napędowego i jego sprzedażą w Polsce bez uiszczania należnego podatku VAT. Według ustaleń śledczych, brały w tym procederze udział osoby z całego kraju. Ze zgromadzonego w tej sprawie materiału wynika, iż podmioty gospodarcze zarejestrowane na tzw. „słupy” i zaangażowane w przestępczy proceder nie odprowadziły co najmniej 17 mln zł należności podatkowych wobec Skarbu Państwa od sprowadzonego z Niemiec i wprowadzonego do obrotu na terenie Polski oleju napędowego. Jak się okazało grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w ponad 200 cystern tygodniowo.

Straty Skarbu Państwa spowodowane nieuiszczaniem podatku VAT szacowane są na ponad 100 mln zł.

Zatrzymani usłyszeli  już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jeden z nich kierowania tą grupą. Wszystkim zatrzymanym zarzucono także pranie pieniędzy i przestępstwa karno skarbowe. Zabezpieczone zostało mienie podejrzanych w kwocie ponad 700 tys. zł.

Prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zastosował wobec zatrzymanych dozory policji i poręczenia majątkowe. Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy planują dalsze zatrzymania osób zaangażowanych w przestępczy proceder.

źródło: CBŚP

Facebook