Grupy Interwencyjne SW zachwycały na Open Air Day

źródło: Służba Więzienna

22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku po raz kolejny zaprosiła Służbę Więzienną do zaprezentowania się podczas zorganizowanego 20 sierpnia 2016 roku Dnia Otwartego Lotniska. Bramy lotniska były otwarte dla wszystkich zwiedzających przez cały dzień. Open Air Day jest imprezą rodzinną, skierowaną do wszystkich, bez względu na wiek i płeć.
W tegorocznej imprezie zaprezentowano między innymi wystawę statyczną sprzętu Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych, samolotów sportowych i turystycznych.

źródło: Służba Więzienna

źródło: Służba Więzienna

Wszyscy zainteresowani mieli możliwość oglądania lotów modeli samolotów. Odbyły się również loty widokowe oraz pokaz dynamiczny samolotów F-16 i Mig-29, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Po raz kolejny uczestnikiem tej imprezy była także formacja Służby Więziennej, na której obecni byli płk Jan Morozowski, Dyrektor Zakładu Karnego w Sztumie, ppłk Mirosław Burczyk, Dyrektor Zakładu Karnego w Malborku oraz inni przedstawiciele różnych działów gdańskiej oraz sztumskiej jednostki penitencjarnej. Dyrektorów jednostek penitencjarnych powitał Dowódca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk Leszek Bałach.
Natomiast Służbę Więzienną reprezentowali funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z sekcji gdańskiej i sztumskiej. Głównym zadaniem GISW jest przede wszystkim zapobieganie wypadkom nadzwyczajnym, interweniowanie podczas buntów więźniów i wystąpień zbiorowych. Na co dzień systematycznie uczestniczą w seminariach i mistrzostwach w sztukach walki, a także szkolą innych funkcjonariuszy na terenie jednostek penitencjarnych okręgu gdańskiego.
Funkcjonariusze przygotowali bardzo interesujące pokazy działań interwencyjnych, zaprezentowali techniki samoobrony, związane z obroną m.in. przed chwytem za mundur, przed atakiem pięścią, obronę przed atakiem napastnika uzbrojonego w nóż oraz chwyty obezwładniające i transportowe z wykorzystaniem pałki służbowej typu tonfa. Zainteresowani mogli również zobaczyć jak obezwładnić napastników, wykorzystując tarcze ochronne.

źródło: Służba Więzienna

źródło: Służba Więzienna

Kolejnym interesującym punktem imprezy okazało się stanowisko z elementami uzbrojenia i ochrony oraz środkami przymusu bezpośredniego. Uczestnicy imprezy mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem Służby Więziennej w postaci sprzętu interwencyjnego, takiego jak: kajdanki, pasy, kamizelki, broń itd. Funkcjonariusze opowiadali o swojej pracy za murami zakładu karnego oraz odpowiadali na liczne pytania kierowane w ich stronę od uczestników pikniku. Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się również nasze pojazdy służbowe przeznaczone do konwojowania osadzonych.

źródło: Służba Więzienna

Facebook