Okradali klientów banków

źródło: KSP

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP, kryminalni z Komendy Rejonowej Warszawa IV oraz funkcjonariusze Komendy Głównej zajmujący się walką z cyberprzestępczością ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn, członków zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się okradaniem klientów banków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania.

Obywatele Łotwy wpadli w oddziale jednego z banków, gdzie próbowali wypłacić prawie 100 tysięcy złotych, skradzione z rachunku klienta innego banku, którego komputer został wcześniej zainfekowany i przejęty.

Prowadzący sprawę zabezpieczyli przy zatrzymanych samochód, którym się poruszali oraz pistolet gazowy.

źródło: KSP

źródło: KSP

Według ustaleń śledczych grupa przestępcza tworzyła specjalne programy komputerowe i przy ich pomocy rozsyłała e-maile w formie spamu do użytkowników kont e-mailowych. W momencie, kiedy właściciel  e-maila otwierał taką informację i załączniki do niej, przestępcy przejmowali kontrolę nad komputerem. Dzięki temu pozyskali loginy i hasła do usług bankowych. W ten sposób poprzez bankowość elektroniczną usiłowali wyprowadzić pieniądze na specjalnie utworzone konta tzw. „słupów”.

Zatrzymani obywatele Łotwy w wieku 33 i 34 lat po przedstawieniu zarzutów z art. 299 KK na wniosek Policji i prokuratury zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci planują kolejne zatrzymania osób biorących udział w przestępstwie.

Policjanci apelują do właścicieli kont e-mailowych, aby pochopnie nie otwierali załączników niewiadomego pochodzenia. W przypadku zauważenia problemów z funkcjonowaniem bankowości elektronicznej (nietypowe komunikaty, okienka podmiany rachunków) proszą o natychmiastowy kontakt z bankiem w celu wyjaśnienia sprawy. Groźne wiadomości w ostatnim czasie mają postać wezwań do zapłaty, faktur, zaległości w płatnościach.

źródło: KSP

Facebook