Zatrzymany „mózg” grupy przestępczej

źródło: Policja

19 września br. w Myślenicach policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 32-letniego mężczyznę podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Mężczyzna ten na początku roku stworzył grupę przestępczą, wskazywał jej poszczególne cele ataku oraz przekazywał podległym członkom grupy istotne informacje o ofiarach, ich codziennych zwyczajach. Wyposażył grupę, w krótką broń maszynową typu Scorpion oraz amunicję.

Według ustaleń śledczych przestępcy do każdego skoku dokładnie się przygotowywali, dokonywali rozpoznania obiektu czy osób, które miały zostać obrabowane. „Mózg” szajki  typował dobrze prosperującą firmę lub starszych, zamożnych ludzi, którzy gromadzili oszczędności w domu. Bandyci dopuszczając się przestępstw, w tym rozbojów i włamań,  byli wyposażeni w broń palną. Działali metodą „na policjanta”, ubrani w kamizelki z napisem Policja, z podróbkami  policyjnych „blach ”, oraz kajdankami kupionymi na jednym z portali internetowych okazywali swoim przyszłym ofiarom podrobioną legitymację policyjną oraz informowali, że w ramach czynności służbowych przeprowadzają u nich przeszukanie.

W marcu br., do obrabowania została wytypowana firma, zajmująca się sprzedażą i serwisem sprzętu rekreacyjnego w jednym z miast Małopolski. Sprawcy użyli broni palnej, aby uwolnić obezwładnionego przez właściciela firmy jednego z członków grupy. Po fiasku akcji uciekli, niczego nie rabując. W kolejnych miesiącach dochodziło jednak do kolejnych „skoków” w różnych miejscowościach Małopolski.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pracując nad tymi sprawami byli pewni, że stoi za nimi jedna i ta sama grupa. Intensywne działania wykrywcze pozwoliły na zidentyfikowanie  oraz zatrzymanie poszczególnych członków grupy. W połowie lipca br. zatrzymano pięciu członków grupy, którzy zostali tymczasowo aresztowani. Na wolności cały czas pozostawał mężczyzna, który kierował ich działaniami. 19 września br. został zatrzymany przez policjantów. Mężczyzna usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, dokonania i usiłowania dokonania rozbojów, posiadania broni palnej bez zezwolenia, a także podszywania się pod funkcjonariusza Policji. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

źródło:KWP w Krakowie

Facebook