Najnowsze

Paramedyk 2016

źródło: KSP

Reprezentacja wydziału realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji zajęła I miejsce w IX edycji konferencji i zawodów taktyczno-medycznych „PARAMEDYK 2016”.

Pierwszego dnia odbyła się konferencja, podczas której zaproszeni goście prezentowali nowinki z dziedziny ratownictwa. Po południu wszyscy uczestnicy mieli możliwość praktycznego przećwiczenia procedur stosowanych w ratownictwie taktycznym. Organizatorzy wyszli w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom operatorów, którzy na co dzień nie mają okazji trenować pod okiem specjalistów ratownictwa medycznego czy instruktorów TCCC.

źródło: KSP

źródło: KSP

Kolejnego dnia rozpoczęły się właściwe zawody. Na każdą z drużyn czekało dziewięć zadań. Skala trudności była bardzo zróżnicowana, począwszy od udzielenia pomocy jednej osobie aż po skomplikowane założenia z udziałem wielu rannych pozorantów oraz napastników. Dużo uwagi poświęcono autoratownictwu oraz działaniom zespołu w pierwszej strefie – tzw. czerwonej. Jest to niezwykle trudne zadanie, wymagające opanowania sytuacji taktycznej oraz szybkiego podejmowania decyzji przez operatorów przy minimalnych zabiegach medycznych.

Jeden ze scenariuszy tegorocznej edycji został przygotowany oraz oceniany przez funkcjonariuszy wydziału realizacyjnego. Łączył on dwa rzeczywiste wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości na terenie garnizonu stołecznego – napad na konwój w Wólce Kosowskiej oraz jedną z realizacji stołecznego wydziału. W celu zwiększenia realizmu scenerią zadania była Ergo Arena, zaś zawodnicy mieli możliwość wykorzystania amunicji ćwiczebnej. Sędziowie, na co dzień instruktorzy Wydziału, mieli okazję obserwować i porównać sposoby wykonania zadania przez poszczególne ekipy.

W tegorocznej edycji zawodów „Paramedyk 2016” czołowe miejsca oprócz „WR-ki” zajęły drużyny Wydziału Antyterrorystycznego ABW oraz Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Warto podkreślić, że jest to kolejny sukces operatorów z KSP, którzy niemal co rok zajmują najwyższy stopień podium.

źródło: KSP

Facebook