Bohaterowie otrzymali medale

źródło: MSWiA

Bohaterowie czasów pokoju, piękne słowa, piękna uroczystość, medale nadane przez głowę państwa, wręczone osobiście przez ministra spraw wewnętrznych i administracji pana Mariusza Błaszczaka to dowód najwyższego uznania i wdzięczności za wspaniałą służbę tych bohaterów, których zgromadziła ta uroczystość. Ludzi, którzy ratowali dobro najwyższe, ludzkie życie, ale jednocześnie to własne dobro najwyższe narażali, wypełniając słowa roty ślubowań poszczególnych służb. Ci ludzie, którzy są tutaj z nami udowodnili, że nie są to puste słowa i często w naszej służbie zdarzają się sytuacje, kiedy to własne życie trzeba narazić. Ale oni zrobili to bez chwili wahania, ratując szereg istnień ludzkich. To naprawdę wielki zaszczyt być tutaj z wami, złożyć wam gratulacje i podziękować. Bo dzięki takim ludziom jak wy, polskie służby to profesjonalne formacje. To dzięki ludziom takim jak wy, Polacy mogą czuć się naprawdę bezpiecznie – powiedział szef Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk w swoim wystąpieniu.

Szef MSWiA z kolei przypomniał także o przyjętym przez Radę Ministrów programie modernizacyjnym służb. Ten priorytetowy projekt MSWiA stanowi nawiązanie do programu modernizacyjnego zapoczątkowanego przez premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, modernizacja obejmie wszystkie służby podległe MSWiA. Kwoty przydzielone im w ustawie zależą od potrzeb i zadań realizowanych przez każdą z formacji. Z całej kwoty ok. 610 mln zł będzie przeznaczonych na podwyżki, które dotyczyć będą około 150 tys. funkcjonariuszy oraz około 30 tys. pracowników cywilnych.  Ustawa zakłada realizację nowych inwestycji i zakupów. Szczególny nacisk położono na wyposażenie funkcjonariuszy w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu będą oni mogli sprostać stojącym przed nimi współcześnie wyzwaniom – na ten cel przeznaczono ok. 780 mln zł.

Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta otrzymało 14 policjantów i jeden strażak. Dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz dwóch policjantów otrzymało Medale za Ofiarność i Odwagę. Minister Mariusz Błaszczak zdecydował także o przyznaniu nagród za szczególne zaangażowanie, które otrzymało łącznie 20 funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Wśród odznaczonych Krzyżami znaleźli się m.in. sierżant sztabowy Robert Dymkowski, który 14 czerwca 2015 roku w Olsztynie podczas służby udaremnił próbę samobójczą mężczyzny, który usiłował skoczyć z wiaduktu kolejowego. Policjant z narażeniem życia obezwładnił zdesperowanego mężczyznę, tym samym ratując jego życie.

Krzyż Zasługi otrzymał również młodszy kapitan Artur Głowacki, który w Olkuszu kierował działaniami ratowniczymi kobiety, która usiłowała targnąć się na swoje życie.  W trakcie rozkładania podnośnika zauważono, że kobieta wychyla się przez okno. Wyważył drzwi i chwycił kobietę, gdy ta znajdowała się już na gzymsie budynku. Swoim działaniem uchronił kobietę przed odniesieniem poważnych obrażeń ciała lub śmiercią.

Sierżanci Krystyna Pakowska oraz Tomasz Sikora, którzy otrzymali od szefa MSWiA Krzyże Zasługi za Dzielność W nocy 19 listopada 2015 roku podczas służby patrolowej w Krzyżu Wielkopolskim zauważyli ogień wydobywający się z okna domu wielorodzinnego. Nie zważając na zadymienie rozpoczęli akcję ratunkową i wyważyli drzwi do mieszkania, z którego wynieśli nieprzytomnego mężczyznę. Zaangażowali się także w akcję ewakuacyjną. Natychmiastowa i właściwa funkcjonariuszy przyczyniła się do szybkiego ugaszenia pożaru i ograniczenia strat materialnych.

Medal za ofiarność i Odwagę otrzymali m.in. kapral SG Hubert Fiedorowicz oraz kapral SG Krzysztof Olechno. 7 stycznia 2016 roku pełniąc służbę w rejonie Ozieran Wielkich zauważyli przy pomocy kamery termowizyjnej silne promieniowanie cieplne w jednym z domów. Funkcjonariusze słysząc hałas z płonącego budynku wybili okno i wynieśli starszego mężczyznę, którym opiekowali się do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

źródło: MSWiA

Facebook