Czerwona Taktyka

źródło: KWP w Poznaniu

Każda interwencja podejmowana przez policjantów jest inna. Nigdy nie wiadomo jaki będzie miała przebieg i jak się zakończy. Funkcjonariusze muszą być przygotowani na każdą ewentualność. Choć każda sytuacja może zawierać element zaskoczenia, policjanci zawsze muszą wiedzieć jak się zachować. Jest to szczególnie istotne, gdy minuty decydują o uratowaniu czyjegoś życia, a policjanci mają jedynie ułamki sekund, by zadecydować jakie kroki podjąć.

Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i taktyk interwencji, na początku służby musi przejść każdy funkcjonariusz. Jednak by doskonalić swoje umiejętności policjanci regularnie ćwiczą różne scenariusze zdarzeń, w których przyjdzie im działać. W dniach 22-25 listopada br. 22 policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu uczestniczyło w szkoleniu z zakresu przeprowadzania interwencji w służbie patrolowej oraz pododdziałów zwartych Policji. Szkolenie przeprowadzono w Poznaniu na terenie siedziby oddziału przy ulicy Taborowej 22 oraz na terenie strzelnicy policyjnej w Jarocinie.

źródło: KWP w Poznaniu

źródło: KWP w Poznaniu

Istotnym elementem szkolenia było stosowanie wybranych zagadnień Czerwonej Taktyki w praktyce. Czerwona taktyka to powiązanie medycyny pola walki z taktyką szturmową. To system ściśle połączonych działań mających za zadanie ewakuację z miejsca bezpośredniej walki. Jej głównym celem jest ratowanie życia rannym przy wykorzystaniu odskoku, odparcia ataku i udzielenia pomocy przedmedycznej. Stąd pomysł, aby szkolenie odbywało się także na terenie policyjnej strzelnicy, przy symulacji pory nocnej, aby zapewnić uczestnikom szkolenia warunki, zbliżone do tych jakie mogą towarzyszyć im w codziennej służbie.

źródło: KWP w Poznaniu

źródło: KWP w Poznaniu

Wśród tematów wykładów, warsztatów i ćwiczeń znalazły się m. in. takie zagadnienia jak: metody ewakuacji poszkodowanego ze strefy zagrożenia, udrażnianie dróg oddechowych, zaopatrywanie obrażeń klatki piersiowej, metody konstruowania improwizowanych opasek uciskowych, zaopatrywanie ran metodą pakowania rany, oraz użycie opatrunków homeostatycznych. W trakcie szkolenia policjanci doskonalili swoje umiejętności, aby profesjonalnie działać w sytuacjach kryzysowych i stresogennych, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Szkolenie było także dla policjantów okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń.

źródło: KWP w Poznaniu

Facebook