Samoobrona kobiet

źródło: Policja Śląska

„16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć”, to międzynarodowa kampania, której celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet poprzez rozwój świadomości, iż przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka. Kampania ta, ma przede wszystkim na celu wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie, organizujących się by przeciwdziałać przemocy wobec kobiet. W tym roku z tej okazji zorganizowany został specjalny kurs samoobrony dla pań. Zajęcia odbyły się w Centrum Sportowym Kamienna w Katowicach przy ul. Kamiennej 4.

Panujące powszechnie przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn oraz łatwiej poddają się paraliżującemu strachowi sprawia, że sprawcy napadów i zuchwałych kradzieży postrzegają je jako ofiary łatwiejsze do pokonania, niż mężczyźni. Panie stają się także ofiarami ataków na tle seksualnym, i to nie tylko na ulicy, ale także w mieszkaniu czy miejscu pracy. Takie zdarzenia, szczególnie na tle seksualnym, mogą w znacznym stopniu wpłynąć na resztę życia ofiary. Dlatego też każda kobieta powinna znać podstawowe zasady zachowania, pozwalające na uniknięcie zagrożenia. Zdobycie takiej wiedzy zwiększa prawdopodobieństwo, że zaatakowanej ofierze uda się unieszkodliwić napastnika i uniknąć tragedii.

Zorganizowane warsztaty profilaktyczno-edukacyjne wpisują się w założenia programu profilaktycznego „Moc ! Na Ty”. Podczas zajęć, w których udział wzięło 60 pań, st. asp. Adrianna Mazur z Wydziału Prewencji KMP w Katowicach przypomniała o zasadach dotyczących bezpiecznych zachowań, unikaniu zagrożeń, jak również sposobach i miejscach, w których można uzyskać pomoc w przypadku stania się osobą pokrzywdzoną przestępstwem.  Policjantka przekazała również informacje o zagrożeniach związanych z wyjazdami za granicę, o niebezpieczeństwach mogących spotkać osoby, które podejmują tam pracę oraz o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi, wykorzystania do pracy przymusowej. Na zajęciach poruszono również temat przemocy m.in seksualnej i dyskutowano o przestępstwie stalkingu.

źródło: Policja Śląska

źródło: Policja Śląska

Mundurowi, na co dzień szkolący innych policjantów w zakresie taktyk i technik interwencji – kom, Sebastian Hulin, asp. szt. Jacek Frucz, asp. Darisz Klocek, asp. szt. Piotr Widera z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, rozpoczęli zajęcia fizyczne.

Panie poznały między innymi przydatne chwyty obezwładniające, kopnięcia, sposoby obrony przed duszeniem oraz inne przydatne porady związane z odpieraniem ataków. W trakcie tego spotkania policjanci zaprezentowali również urządzenia służące do samoobrony oraz przekazali wiedzę na temat bezpiecznych zachowań. Na koniec panie trenowały umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W czasie, gdy mamy trenowały, ich dziećmi zajęli się wolontariusze z fundacji „Podaruj Nadzieję”. Maluchy malowały, bawiły się, a także uczyły capoeiry. Dzieci dowiedziały się także, jak się zachować w przypadku zgubienia się w sklepie czy w parku oraz w kontakcie z obcą osobą.

źródło: Policja Śląska

Facebook