Postępowanie w przypadku hipotermii

źródło: Policja Śląska

W nadchodzącym okresie zimowym policjanci z większą uwagą będą kontrolować pustostany, klatki schodowe, piwnice, altanki działkowe, oraz inne miejsca, gdzie osoby pozbawione dachu nad głową mogą być narażone na różne niebezpieczeństwa, m.in. wychłodzenie organizmu lub pożar. Mundurowi będą informować i zachęcać bezdomnych do korzystania z pomocy.

Jak co roku, od listopada funkcjonuje specjalna infolinia. Pod całodobowym numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Swoim zasięgiem infolinia obejmuje teren całego województwa śląskiego. Obsługiwana jest przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Funkcjonuje przez całą dobę, w każdym dniu tygodnia i połączenia, zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych, są bezpłatne.

Policjanci apelują o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub niestosownie ubranych do panującej pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze i bezdomne. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, tel. alarmowe 997 lub 112.

źródło: Policja Śląska

źródło: Policja Śląska

Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących udzielenia pierwszej pomocy ofierze niskich temperatur.

Niska temperatura powietrza w połączeniu z siłą wiatru przyczynia się do wychłodzenia organizmu. Hipotermia to znaczny spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem termoregulacji organizmu. W wyniku obniżenia temperatury ciała życiowe procesy ulegają zwolnieniu i następuje ogólne pogorszenie sprawności. W skrajnych przypadkach może to stanowić zagrożenie dla życia człowieka. Najbardziej narażeni na wychłodzenie są ludzie bezdomni, którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach tj, pustostany, altanki na działkach czy piwnicach.

Obniżenie temperatury ciała do 25 C może prowadzić do śmierci. Postępowanie w przypadku hipotermii:

Sprawdź, czy jest bezpiecznie.

Załóż rękawiczki.

Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech).

Wezwij pogotowie lub powiadom policję.

Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem.

Gdy poszkodowany jest przytomny możesz podać mu do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.

W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.

W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe, ułoż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni jej swobodne oddychanie.

Stale kontroluj oddech poszkodowanego.

Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

W żadnym przypadku NIE WOLNO: pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!), zostawić poszkodowanego samego oraz gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

źródło: Policja Śląska

Facebook