Walka z przestępczością samochodową

źródło: KWP we Wrocławiu

Funkcjonariusze Referatu dw. z Przestępczością Samochodową Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej Warszawa Okęcie zatrzymali 28-letniego mężczyznę, mieszkańca Wrocławia podejrzanego o udział z zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami pojazdów. Mężczyzna usiłował z Lotniska im. Chopina w Warszawie opuścić terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i udać się do jednego z krajów Ameryki Południowej, z którym nasz kraj nie ma podpisanej umowy ekstradycyjnej. W ten sposób miał zamiar ukrywać się przed wymiarem sprawiedliwości. Jest to już 7 osoba zatrzymana w tej sprawie.

Materiał dowodowy, zgromadzony przez zajmujących się tą sprawą wrocławskich policjantów, dał podstawę do przedstawienia 28-latkowi łącznie 36 zarzutów dotyczących kradzieży aut, ich demontażu i zbywania uzyskanych w ten sposób części samochodowych poprzez internetowe portale aukcyjne. W trakcie przeszukania podejrzanego oraz jego miejsca zamieszkania policjanci zabezpieczyli między innymi telefony komórkowe, karty pamięci oraz laptopy.

Policjanci zaczęli rozpracowywać grupę przestępczą, po tym jak zlikwidowali tzw. dziuplę samochodową na terenie jednej z wrocławskich dzielnic. Zabezpieczono wówczas cztery całe pojazdy pochodzące z kradzieży z terenu Wrocławia i Niemiec oraz części samochodowe w postaci silników, skrzyń biegów, akcesoriów samochodowych i innych podzespołów. Prowadząc dalsze czynności na podstawie zabezpieczonych podzespołów zidentyfikowano łącznie 15 skradzionych samochodów. Zaczęły się zatrzymania osób podejrzanych o udział w tym przestępczym procederze. W ręce policjantów wpadł mężczyzna, którego zadaniem było demontowanie pojazdów na części, a następnie ich sprzedaż. W toku dalszych działań, zebrany materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie kilku kolejnych członków tej zorganizowanej grupy przestępczej zajmujących się już bezpośrednio kradzieżami pojazdów.

Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zajmowanych przez zatrzymanego na początku grudnia 2016 r. kolejnego podejrzanego w tej sprawie, funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. urządzenie elektroniczne do forsowania zabezpieczeń pojazdów, a także narkotyki w postaci extasy i kokainy oraz blisko 2,5 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Mężczyzna ten, oprócz udziału w grupie, usłyszał zarzuty dotyczące włamań i kradzieży pojazdów, posiadania narkotyków i naruszenia przepisów karnoskarbowych. Na obecnym etapie prowadzonego postępowania dotyczącego rozpracowania zorganizowanej grupy przestępczej policjanci ustalili, że ma ona na swoim koncie łącznie, co najmniej 128 kradzieży samochodów, które następnie były rozbierane na części i w takiej formie rozprzedawane na portalach aukcyjnych. Policjanci nadal prowadzą w tej sprawie czynności mające na celu wyjaśnienie wszystkich wątków związanych z przestępczą działalnością podejrzanych, którym za popełnione czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

źródło: KWP we Wrocławiu

Facebook