Rodzinny biznes narkotykowy

źródło: CBŚP

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczął śledztwo w sprawie przywozu z zagranicy 21,48 kg marihuany.

W dniu 19 lutego 2017 r., o godz. 23:50, na bramkach zjazdowych Autostrady A1 w Rusocinie k/ Gdańska, funkcjonariusze Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku, wspólnie z funkcjonariuszami Grupy Mobilnej Izby Celnej w Gdyni zatrzymali do kontroli samochód Mitsubishi Pajero, wraz z przyczepką towarową. Zatrzymanie pojazdu było zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy CBŚP w Gdańsku. Kierowcą samochodu był Roman R. (lat 56). Pasażerami byli Piotr M. (lat 47) i jego syn, również Piotr M. (lat 20). Wszyscy są mieszkańcami Gdańska. W czasie kontroli pojazdu pies tropiący Izby Celnej w Gdyni zaznaczył ślad zapachowy przy przyczepce towarowej. Podjęto decyzję o jej drobiazgowym sprawdzeniu. Prześwietlenie przy użyciu specjalistycznego sprzętu rentgenowskiego wykazało, że w podwójnych ściankach podłogi znajdują się bliżej nieokreślone pakunki. Po rozebraniu konstrukcji ujawniono schowek, z którego wyjęto 49 pakietów z marihuaną, o łącznej masie 21,48 kg.

źródło: CBŚP

W torbie podróżnej należącej do Piotra M. (seniora), ujawniono woreczek z 12 g suszu roślinnego (marihuana), a także woreczek z 5,5 g białego proszku (kokaina).

W wyniku przeszukania garażu, pozostającego w dyspozycji jednego z zatrzymanych, ujawniono 18 pakunków z zawartością haszyszu, o łącznej masie ponad 18 kg oraz 11 pakunków z zawartością marihuany, o łącznej masie ponad 2,5 kg. Ponadto ujawniono wagi elektroniczne, które mogły służyć do porcjowania zabezpieczonych narkotyków. Ustalenia śledztwa wskazują, że narkotyki pochodzą z Hiszpanii i miały być sprzedawane w Polsce. Wszystkim trzem zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty przemytu z zagranicy do Polski 21,48 kg marihuany oraz udziału w obrocie środkami odurzającymi, przez przechowywanie w garażu w Gdańsku, 18 kg haszyszu i 2,5 kg marihuany. Postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku, z 22 lutego 2017 r., na wniosek prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, Roman R., Piotr M. (senior) i Piotr M. (junior) zostali tymczasowo aresztowani.

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz nawiązka na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii, w wysokości do 50 tys. zł.

źródło: CBŚP, Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku


Facebook