Policyjna zasadzka

źródło: KSP

Policjanci z północnopraskiego wydziału mienia wchodzący w skład zespołu zajmującego się zwalczaniem przestępczości samochodowej pracowali nad kolejną sprawą. Z ich informacji wynikało, że związek z ostatnimi kradzieżami pojazdów głównie marki hyundai i honda może mieć mężczyzna, który porusza się hondą civic. Funkcjonariusze po zebraniu wszystkich informacji dotyczących podejrzanego postanowili przygotować zasadzkę i zatrzymać go na gorącym uczynku przestępstwa.

Kilkutygodniowe przygotowania kryminalnych oraz współpraca z innymi podmiotami zewnętrznymi bardzo szybko przyniosły zamierzone efekty. Policjanci przy ulicy Jagiellońskiej obserwowali pojazd, który pozostawał w ich zainteresowaniu. Kiedy wysiadł z niego mężczyzna i zaczął manipulować przy zabezpieczeniu zaparkowanego nieopodal hyundaia, funkcjonariusze tylko potwierdzili swoje przypuszczenia. Zatrzymali mężczyznę w chwili, kiedy ten próbował odjechać z parkingu. W wyniku przeszukania hondy, którą poruszał się 42-letni Krzysztof G. oraz jego mieszkania kryminalni znaleźli narzędzia służące do kradzieży samochodów takich marek jak Honda, Kia i Hyundai.

Kryminalni powiadomili właścicielkę hyundaia, którego kradzież została udaremniona. W zamek samochodu sprawca, próbując dostać się do środka, włożył tzw. „łamak”. Ślady włamania zostały zabezpieczone przez wezwaną na miejsce grupę dochodzeniowo-śledczą, która wykonała stosowne czynności procesowe. Na podstawie zebranego przez śledczych materiału dowodowego, w prokuraturze Krzysztofowi G. przedstawiono zarzuty za usiłowanie kradzieży z  włamaniem hyundaia i kia (został wówczas najprawdopodobniej spłoszony przez właścicieli) oraz kradzież z włamaniem do hondy. Z analizy prowadzonych spraw wynikało, że właściciele aut ponieśli straty w wysokości prawie 150 tys. złotych. Podejrzany był już wcześniej notowany za przestępstwa przeciwko mieniu.

Sąd po zapoznaniu się z materiałami sprawy aresztował 42-latka na okres trzech miesięcy oraz zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy, bowiem mężczyzna typowany jest do innych zdarzeń o podobnym modus operandi zaistniałych na terenie garnizonu stołecznego.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż przez ostatnie 12 miesięcy kilkuosobowa grupa policjantów z północnopraskiej ,,samochodówki”  dokonała rozbicia  trzech poważnych grup przestępczych dokonujących kradzieży pojazdów. W wyniku tych działań aresztowanych zostało  sześć osób oraz zabezpieczono sprzęt o wartości około 200 tys. złotych służący do kradzieży pojazdów. Wszystkie te działania dowodzą, że podejrzani o kradzieże aut na terenie warszawskiej Pragi nie pozostają bezkarni. Dotyczy to również terenu podległych dzielnic – Targówka i Białołęki, na które operacyjni rozszerzyli swoje działania.

źródło: KSP

Facebook