Odzyskany sygnet

źródło:KSP

W Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim doszło do kradzieży jednego z zabytkowych eksponatów związanego z historią mińskiego grodu. Łupem sprawcy padł złoty sygnet z herbem „Nowina”, który przed I wojną światową należał do babki Hipolita Nowina-Konopki, pierwszego niepodległościowego  Burmistrza Mińska Mazowieckiego w 1944 roku.

Wyjaśnieniem kradzieży sygnetu zajęli się mińscy kryminalni. Policjanci rozpoczęli typowanie potencjalnych osób, które mogły pojawić się w rejonie i na terenie muzeum w dniu kradzieży. Jednym z podejrzanych okazał się 26-letni mińszczanin, który miał już na koncie kradzieże i włamania. Tego dnia, jak operacyjnie dowiedzieli się kryminalni, mógł on wejść do budynku muzeum i zabrać sygnet z gabloty. 26-latka zatrzymano i przewieziono do komendy. Kryminalni w międzyczasie namierzyli też lombard, w którym zabezpieczono poszukiwany sygnet. Policjanci ustalili, że sprzedającym był zatrzymany przez nich mężczyzna.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy wstępnie uprawdopodobnił, że to 26-latek ukradł sygnet, a następnie sprzedał go w lombardzie. Podejrzanemu przedstawiono już zarzut popełnienia kradzieży. Mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa i skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze.

Po zakończonych czynnościach, prowadzący policyjne dochodzenie aspirant sztabowy Mariusz Lulko z mińskiej dochodzeniówki przekazał zabezpieczony w sprawie sygnet na ręce dyrekcji i kierownictwa Muzeum Ziemi Mińskiej. Dyrektor Leszek Celej i kierownik Andrzej Partyka serdecznie podziękowali za wykrycie sprawcy przestępstwa w sprawie – jak podkreślono – bardzo ważnej dla historii miasta Mińska Mazowieckiego.

Dzięki policjantom odzyskano niepowtarzalną pamiątkę po pierwszym niepodległościowym włodarzu mińskiego grodu.

źródło:KSP

Facebook