Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej

źródło:CBŚP

Funkcjonariusze z zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z prokuratorami z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, prowadzili wielomiesięczne śledztwo, którego wynikiem jest rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępczy proceder polegał na wyłudzaniu nienależnych zwrotów podatku VAT z tytułu eksportu towaru na Ukrainę oraz uzyskiwaniem nienależnych zwrotów należności publicznoprawnych, z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz czeskiego kontrahenta. Nielegalny mechanizm opierał się na „karuzelowym” obrocie folią oraz blachą pomiędzy szeregiem tych samych firm, tworzących łańcuchy pozorowanego przepływu towarów i transferowania środków pieniężnych. Wartość obrotu to około 35 milionów złotych.

Śledczy do tej pory zatrzymali 10 osób, w tym 3 osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą oraz członkowie tej grupy usłyszeli zarzuty prania pieniędzy, pochodzących z korzyści związanych z przestępczym procederem, w łącznej kwocie 6 mln zł. Wobec trzech osób, podejrzanych o kierowanie grupą, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wstępnie oszacowano, że w wyniku przestępczej działalności Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości około 7 mln zł. W toku prowadzonego postępowania, na poczet przyszłych kar, śledczy zabezpieczyli nieruchomości warte ponad 4 miliony złotych.

źródło:CBŚP

Facebook