Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej

źródło:KSP

Kryminalni z wołomińskiej komendy w ramach prowadzonych od dłuższego już czasu czynności operacyjnych oraz śledztwa nadzorowanego przez  Prokuraturę Okręgową Warszawa Praga w Warszawie, rozpracowali grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych na terenie Warszawy oraz w powiecie wołomińskim.  W wyniku prowadzonych czynności ustalono, że przestępcza działalność obejmuje teren całego garnizonu warszawskiego.

Policjanci ustalili, że grupa składająca się zarówno z kobiet, jak i z mężczyzn, w różnym przedziale wiekowym, uczestniczyli w nielegalnym obrocie heroiną, kokainą, marihuaną, amfetaminą i mefedronem. Dodatkowo z posiadanych informacji wynikało, że osoby zamieszane w ten proceder mogły brać również udział w dokonywaniu innych przestępstw w tym, m. in. handlu bronią, rozbojach, wymuszeniach rozbójniczych i włamaniach.

Posiadając taką wiedzę, w poniedziałek  w godzinach porannych blisko 115 policjantów, w tym funkcjonariusze z Wołomina, stołecznej komendy, innych jednostek garnizonu warszawskiego, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Warszawie i innych komend wojewódzkich Policji, Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, oraz funkcjonariuszy III Zarządu CBŚP i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, przeszukali łącznie 34 miejsca na terenie garnizonu stołecznego.  Do działań w przedmiotowej sprawie został również użyty policyjny śmigłowiec  z Wydziału Operacji Lotniczych – Zarządu Lotnictwa Policji KGP.

Zatrzymanych zostało 16  osób w wieku od 29 do 61 lat. W trakcie prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli ponad 40 tys. złotych, 1000 EURO, 510 funtów brytyjskich oraz wartościowe zegarki i telefony komórkowe.

Zatrzymane osoby zostały umieszczone w policyjnych celach. Jedna z osób trafiła do szpitala, po tym jak próbowała uciec z miejsca zamieszkania podczas czynności jej zatrzymania, skacząc z okna budynku. Mężczyźnie została udzielona niezbędna pomoc medyczna przez wykwalifikowanego w tym zakresie policjanta, który brał udział w realizacji.

Już w dniu zatrzymania wobec  6 osób sąd, na wniosek Prokuratora Okręgowego  Warszawa Praga w Warszawie, zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania i poręczenia majątkowego w kwotach od 20 do 250 tys. złotych,  oraz dwa dozory policyjne, w tym jeden, z poręczeniem majątkowym na kwotę 20 tys. złotych. Zatrzymane osoby podejrzane są o udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancjami psychotropowymi oraz o posiadanie ich w miejscu zamieszkania, za co zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii może grozić kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Prowadzone przez funkcjonariuszy działania to dalszy ciąg realizacji sprawy,  w której już w czerwcu i wrześniu ubiegłego roku, a następnie w lutym bieżącego roku zatrzymanych zostało ponad 100 osób, spośród których wobec 63 zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec 9 dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. Policjanci ujawnili i zabezpieczyli wówczas, m.in. broń palną oraz amunicję, półprodukty służące do produkcji środków odurzających oraz heroinę, kokainę i mefedron, znaczne ilości gotówki oraz biżuterię i wartościowe zegarki.

Śledztwo dotyczy działalności grupy przestępczej, która w okresie co najmniej od 2011 roku wprowadziła do obrotu na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego nie mniej niż 400 kg środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci heroiny, kokainy, marihuany, amfetaminy i mefedronu. Grupa ta zajmowała się również produkcją amfetaminy i marihuany oraz handlem bronią. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne  zatrzymania.

 

źródło:KSP

Facebook