Psychika mordercy. „Zabójstwo a niepoczytalność” Filip Bolechała [recenzja]

fragm.okładki/Wydawnictwo Naukowe SILVA RERUM

Szaleniec”, „wariat” a nawet „psychol” – takie słowa najczęściej podają pod adresem osób, które swoim postępowaniem wzbudzają dezaprobatę ze strony społeczeństwa. Tak jakby w określeniu kogoś „zwyrodniałym psychopatą” ukryta była diagnoza sprawcy przestępstwa, najczęściej tego najcięższego kalibru. Diagnoza postawiona naprędce, pod wpływem silnych emocji w oparciu o szczątkowe informacje przekazywane przez media. Gdy dochodzi do tragedii, zdarzenia niezwykle makabrycznego, budzi się w nas, społeczeństwie potrzeba dokonania oceny zarówno samego zdarzenia jak i osoby sprawcy. Zza szklanego ekranu niezwykle łatwo przychodzi ferowanie wyroków, ocena psychofizyczna zupełnie nieznanego nam wcześniej człowieka. Tym łatwiej o spontaniczne przypięcie komuś łatki osoby chorej psychicznie. Jednak, gdy sięgniemy do fachowej literatury, a także wyników badań prowadzonych w tym zakresie, okazać się może, iż nasza wiedza o psychice zabójcy jest iluzorycznie wielka. Stąd też zachęcam do zapoznawania się z opracowaniami polskich autorów, którzy poświęciwszy siły i środki dążą do poznania prawdy o naturze ludzkiej oraz psychice człowieka. Książka „Zabójstwo a niepoczytalność” idealnie wypełnia lukę na rynku literatury kryminalistycznej. Autor w sposób rzetelny, posługując się językiem naukowym przybliża nas do poznania mechanizmu zbrodni. Problematyka zabójstw a także stanów psychicznych sprawców wciąż pozostaje nie do końca zbadanym obszarem. Stąd tak bardzo cieszy fakt pojawiania się nowych publikacji, które poprzez wysoki poziom merytoryczny ułatwiają dokonywanie analiz zabójstw.

Czytając książkę dowiecie się w jaki sposób pojęcie niepoczytalności ewoluowało na przełomie lat, jak niegdyś postrzegano „szaleństwa” i choroby psychiczne, a także w jaki sposób karano ludzi obłąkanych. Filip Bolechała zaprowadzi was w głąb ludzkiej psychiki. Przekonacie się z jakimi wyzwaniami, problemami muszą zmierzyć się specjaliści wykonujący opinie sądowo-psychiatryczne w sprawach karnych. W jaki sposób ocena poczytalności sprawcy przekłada się na ewentualne złagodzenie kary. Autor zwróci waszą uwagę na ciekawe zjawisko jakim jest znaczenie wpływu intoksykacji na ocenę zdolności rozpoznania przez sprawcę znaczenia czynu. Dowiecie się na czym polega reguła M’Nagthena oraz jakie istnieją zależności pomiędzy chorobami psychicznymi a przestępczością i co w tej kwestii mówią wyniki badań światowych.

Zabójstwo a niepoczytalność” to z pewnością niezwykle ciekawe opracowanie czerpiące z takich nauk jak wiktymologia, kryminologia, psychologa śledcza a także medycyna sądowa. Poznacie modus operandi niepoczytalnych sprawców zabójstw, dowiecie jak i kiedy atakują, kim najczęściej są ich ofiary oraz w jaki sposób zachowują się po popełnieniu przestępstwa. Czy ludzkie zwłoki mają dla nich jakiekolwiek znaczenie? Kiedy dochodzi do nadzabijania?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukajcie w książce Filipa Bolechały „Zabójstwo a poczytalność”. Polecam każdemu, kogo interesują mroczne, nieznane zakątki ludzkiego umysłu. Każdemu, kogo zabójcy w jakiś sposób fascynują z drugiej strony budząc przerażenie. Odrzućmy nasze wyobrażenia o niepoczytalnych sprawcach zabójstw, odłóżmy utarte schematy i mity. By móc zbliżyć się do poznania prawdy o zbrodni warto sięgać do fachowej literatury naukowej. „Zabójstwo a poczytalność” polecam także wszystkim miłośnikom kryminologi, kryminalistyki i nauk pokrewnych. Wierzę, że pozycja ta będzie z pewnością zaczątkiem ciekawych dyskusji, merytorycznych sporów, a nawet dalszych badań nad niepoczytalnością sprawców zabójstw.

Autor: Filip Bolechała
Tytuł:
Zabójstwo a niepoczytalność
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe SILVA RERUM
Rok wydania:
2018
ISBN:
978-83-64447-89-1
Liczba stron:
193

Facebook