NAJGROŹNIEJSZA MAFIA NA ŚWIECIE „Kulisy ‘ndranghety” ARCANGELO BADOLATI [recenzja]

fragm.okładki/Wyd. Replika

W filmach przedstawiani są jako bohaterowie gorliwie przestrzegających twardych reguł, zasad i honoru. Mistrzowie tajemniczych rytuałów, wręcz mistycznych. Świat luksusu, pięknych kobiet i krwią przypieczętowanych paktów należy właśnie do nich. Rzeczywistość jest jednak nieco inna, o czym przekonano się chociażby na szczycie w Montalto. To diabolicznie niebezpieczna gra, gdzie dla mammasantissima ludzkie życie ma wartość zerową. Filmowy, wręcz romantyczny świat mafii niewiele ma wspólnego ze światem realnym. Stąd tak próżno szukać w scenariuszach prawdy o zdarzeniach, które miały miejsce w naszej namacalnej, kryminalnej rzeczywistości. Kim są członkowie najgroźniejszej mafii na świecie? Jak powstawały struktury ‘ndranghety i dlaczego okazała się być tak trudnym do rozpracowania holdingiem narkotykowym?

Arcangelo Badolati dokonuje wnikliwej oceny i analizy zdarzeń, które wiążą się z przestępczą działalnością brutalnych szefów kalabryjskiej mafii. Dociera do akt sądowych, by przybliżyć czytelnikowi prawdę o powstaniu i potędze laboratorium przestępczości. Kombinatu zbrodni w którym istnieją nie tylko hierarchia, struktura i podział obowiązków, ale przede wszystkim ludzie przygotowywani do czynienia zła pod okiem nieudolnej policji i prokuratury. Poznając „Kulisy ‘ndranghety” poznacie oblicze mafii trzeciego millenium. Wybierzecie się w niebezpieczną podróż w różne zakątki świata, po to, by na własne oczy przekonać się o sile i gigantycznych wpływach rodzin, koterii i klanów. Dowiecie się na czym polegało działanie w półzanurzeniu, kim była Bestia z Drosi oraz w jaki sposób dokonywano zemsty, krwawej faidy. Badolati w sposób ciekawy opowiada nie tylko o ofiarach egzekutorów, ale i o służbach takich jak GICO powołanych do zwalczania przestępczości mafijnej. Poszczególne akcje o tajemniczo brzmiących kryptonimach zaprowadzą was w świat ludzi, którzy postanowili przeprosić się z wymiarem sprawiedliwości. Mowa o skruszonych, czyli świadkach koronnych, którzy pod wpływem kalkulacji podjęli decyzję o wyspowiadaniu się przed śledczymi ze wszystkich grzechów ‘ndranghety. Czy na pewno ze wszystkich, tego nie wiadomo. Nie mniej warto zwrócić uwagę na polski trop prowadzący na sam szczyt władzy w strukturach mafijnych. Autor niezwykle interesująco ukazuje rolę i wpływ kobiet mafii na rozwój poszczególnych koterii. Dzięki wnikliwej analizie zabójstw do których dochodziło między innymi w Cassano poznacie prawdziwe oblicze mafiozów pozbawionych skrupułów, „czarnych bohaterów” jakże nieromantycznych w stosunku do ukazywanych w filmach Don Juanów. Miłość, śmierć, masoneria, interesy, konfederacje. Zabójstwa, również lupara bianca. Pieniądze, ale tylko olbrzymie sumy. Biznesy, ale tylko z największymi tuzami. Taka była i jest najgroźniejsza mafia na świecie. Organizacja, która swymi mackami objęła większość, jeśli nie wszystkie, kluczowe stanowiska w kombinacie zbrodni.

Kulisy ‘ndranghety” to z pewnością książka mocna, pełna konkretnych informacji. Niezwykle ciekawa, pozwalająca na głębszą analizę zagadnień związanych z działalnością i wpływami mafii. Zdecydowanie, nie jest to zwykły rys historyczny powstania najgroźniejszej struktury przestępczej trzeciego millenium. Badolati w sposób mistrzowski ukazuje kulisy działania marketingu narkotykowego Kalabryjczyków. Przywołuje mniej lub bardziej znanych w przestrzeni medialnej ojców chrzestnych, capibastone, bezwzględnych bossów, a także ich żołnierzy, a nawet rycerzy gotowych wykonać każde zlecone zadanie. Dla ‘ndranghety nie ma rzeczy niemożliwych. Książka z pewnością będzie nie lada gratką dla pasjonatów tematyki kryminalnej, zwłaszcza dla osób żywo zainteresowanych zorganizowaną przestępczością oraz brutalnym i bezwzględnym światem mafii. Przy czym jakże diametralnie innym od świata prezentowanego w scenariuszach filmowych. Zdobyć nagrodę za piękny film o tematyce mafijnej nie jest sztuką tak wielką, jak napisać książkę o mafii w oparciu o fakty i prawdę materialną. Przekazywanie społeczeństwu informacji o groźnych i wciąż niezwykle wpływowych ludziach wymaga olbrzymiej dawki wiedzy, odwagi i determinacji. W końcu to nie kryminał, sensacja, ale literatura faktu bazująca na materiałach źródłowych i żywych wciąż jeszcze świadectwach działalności przestępczej. Stąd gorąco polecam lekturę książki „Kulisy ‘ndranghety”, będącej wiarygodnym źródłem informacji o najgroźniejszej mafii na świecie. Zdecydowanie zgadzam się ze stwierdzeniem, iż jest to jedno z najlepszych opracowań opisujących działalność mafii kalabryjskiej.

Autor:Arcangelo Badolati
Tytuł:
Kulisy ‘ndranghety
Wydawca:
Wydawnictwo Replika
Rok wydania:
2018
ISBN:
978-83-7674-739-2
Liczba stron:
292

Facebook