Natural Horsemanship

źródło:Policja

Policyjne konie oraz ich jeźdźcy z Zespołu Konnego w Smardzewicach, uczestniczyli jako pierwsi w kraju w nowatorskiej dla wszystkich służb mundurowych, szkole jeździectwa naturalnego.

„Natural Horsemanship”, czyli jeździectwo naturalne, w odróżnieniu od powszechnie przyjętego jeździectwa klasycznego, oparte jest na wzajemnym zaufaniu jeźdźca z koniem. Bazuje również na profesjonalnych podstawach szkolenia. Wykorzystuje zarówno zasady biomechaniki jak również zaawansowanej psychologii, behawioryzmu i końskiej „mowy ciała”, czyli uwarunkowanych genetycznie a nie wyuczonych zachowaniach, których zrozumienie przez człowieka jest niezbędne do profesjonalnego wychowania oraz wyszkolenia konia, a także zachowania jego zdrowia. Ten rodzaj szkolenia znacznie ogranicza skutki ludzkich emocjonalnych reakcji, takich jak złość, niecierpliwość czy strach.

W odróżnieniu od dotychczas wszechobecnej w Polsce doktryny szkoły klasycznej efekt nie jest wynikiem systematycznego zmuszania konia do wykonywania określonych poleceń „na rozkaz” i przy użyciu bolesnych dla niego pomocy, lecz efektem budowania zaufania, zachęcania konia do pracy i zrozumienia, czego oczekuje jeździec.

Szkolenie to jest na tyle skuteczne, że w jego ostatecznym efekcie jeździec może bezpiecznie galopować bez wodzy a nawet siodła, bo to koń „pyta” jeźdźca, co ma zrobić. Metoda ta jest o wiele bardziej ekologiczna, przyjazna zwierzętom oraz szybsza i bardziej skuteczna, gdyż buduje trwałe pozytywne relacje zapewniające bezpieczeństwo i kontrolę na o wiele wyższym poziomie niż w jeździectwie klasycznym.

Akademia JNBT w której udział wzięły policyjne konie wraz z jeźdźcami, to model szkolenia oparty o budowanie zaufania, szacunku i dominacji, a doświadczenia z przeszkolenia wielu tysięcy koni dowodzą, że sprawdza się na wszystkich koniach. Budowanie wzajemnego zaufania eliminuje nieprzewidziane i ryzykowne zachowania koni oraz ich urazy, przez co zapewnia bardzo wysokie bezpieczeństwo. Z uwagi na swoją skuteczność jest to nauka szybka i ekonomiczna. W ocenie policyjnych jeźdźców udział w szkoleniu mimo ich wieloletniego doświadczenia, pozwolił im spojrzeć na  sztukę jeździectwa z innej perspektywy, a konkretne ,,wskazówki” pozwolą na dalsze podnoszenie umiejętności ich czworonożnych kompanów co z pewnością przełoży się na jeszcze skuteczniejsze działania w policyjnej służbie.

źródło:Policja Łódzka

Facebook