Powiedz, co zrobiłeś z jej ciałem? „OPOWIEM CI O ZBRODNI 2” [RECENZJA]

fragm.okładki/Wyd. Kompania Mediowa

Tymi sprawami żyła cała Polska. To właśnie, między innymi te pełne okrucieństwa i przemocy sprawy kryminalne wzbudzały w społeczeństwie olbrzymie emocje. Czyny zasługujące na szczególne potępienie, sprawcy, którzy w swoich poczynaniach nie znali litości dla ofiar, nie mieli dla nich nawet odrobiny współczucia.

Historie opowiedziane przez znanych autorów powieści kryminalnych, ludzi, którzy wiedzę o zbrodniach czerpią prosto z akt spraw sądowych, wychodzą z zakurzonych szuflad, z pełnej wilgoci regałów. Wychodzą, po to, aby po raz kolejny ujrz światło dzienne. Każda z nich niesie ze sobą pokaźnych rozmiarów tragedię osobistą, ofiar i ich bliskich, ale także samych przestępców, którzy z takich czy innych powodów nie zawahali się przed pozbawieniem życia drugiego człowieka. Historie przedstawione na łamach książki „OPOWIEM CI O ZBRODNI 2” powracają z zupełnie innym niż dotychczas brzmieniem. Opowiedziane w specyficzny, nietypowy, wręcz nieschematyczny sposób. Z pozycji ofiar, sprawców, jak i otoczenia, które coś widziało, coś słyszało, coś mogło może nawet i zaradzić, a jednak pozostało bierne. Być może była jakaś szansa na odwrócenie złego losu, na zmianę biegu wydarzeń, uratowanie czyjegoś życia.

Pytania, to właśnie one bombardują umysł czytelnika, który chciałby poznać… No właśnie, co poznać? Prawdę. Dowiedzieć się jak faktycznie do danego zdarzenia doszło, kto i dlaczego zachował się tak okrutnie, kim były ofiary i jak wyglądały ich ostatnie minuty, a może i nawet, sekundy życia. Co czuły, czy znały sprawcę, czy wiedziały co je czeka, czy mogły jakoś tego tragicznego zakończenia uniknąć? Powracają pytania o los, przyczyny występowania zła w różnych postaciach, powody dla których zjawiska patologiczne nie zostały całkowicie wyeliminowane ze społeczeństwa. Historie można traktować jako swoiste mikrokryminały, ale warto przy tym pamiętać, że najstraszniejsze w tych opowieściach jest to, że zdarzenia te wydarzyły się naprawdę. W świecie realnym, w Polsce, w latach 90.

Ilekroć czytam tego typu książki, poznaję szczegóły poszczególnych spraw kryminalnych, niemal zawsze łapię się na tym, że myślę ile wówczas ja miałam lat, gdzie mieszkałam, jak wyglądała tamtejsza rzeczywistość. Niegdyś nie było internetu, wiedza o dokonanych zbrodniach docierała do społeczeństwa z pewnym opóźnieniem, nie było forum na którym internauci wymienialiby się uwagami, informacjami, kwestionowali działania organów ścigania, czy też wyrażali emocje związane z kolejnym makabrycznym odkryciem. To były inne czasy, inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i przyszłość, inne wartości i ideały. Przemoc była, jest i będzie. Historie ukazane w „OPOWIEM CI O ZBRODNI 2” obdzierają z jakichkolwiek złudzeń, jakoby przemoc zmieniła swe oblicze. Tak jak dwadzieścia lat temu, tak i dziś dzieją się podobne ludzkie tragedie. Nie ma dnia, by media nie doniosły o nasyconej krwią sprawie kryminalnej. Jedne zbrodnie żyją w sieci dłużej, są z jakiś powodów dla czytelników nurtujące, fascynujące, inne zaś znikają w gąszczu, natłoku informacji. Są też i takie, które nigdy nie wypływają z głębin jeziora, nie wydostają się z dołu mieszczącego się w lesie, na odludnym terenie, pod stertą liści i gałęzi. Są zbrodnie, które się wydarzyły, a o których nie wiemy i być może nigdy nawet o nich nie usłyszymy, nie przeczytamy w żadnej prasie. Są zbrodnie, które mogłyby być uznane za doskonałe, ale jak już wielokrotnie mówiono, takowe zbrodnie nie istnieją.

Sprawy z którymi chcą zapoznać nas autorzy „OPOWIEM CI O ZBRODNI” wybrane zostały w sposób absolutnie przemyślany, by nie rzec, z premedytacją. Pojawia się cały wachlarz emocji, zawłaszcza tych negatywnych, trudnych do przepracowania. Dzieci oraz młodzi ludzie nie powinni umierać w męczarniach, tak samo jak starsze osoby. Chciałoby się cofnąć czas i im pomóc, ochronić, ocalić. Niestety, musimy być biernymi obserwatorami dramatów, które rozegrały się w różnych miejscach i różnym czasie. Rejonach niebezpiecznych, ale także i w domach, które przecież powinny być oazą spokoju i definicją bezpieczeństwa. Nic z tego. Czytając poszczególne historie z pewnością przypomnicie sobie co kiedyś mówiono w danej sprawie, co o niej pisano, jak prezentowano sylwetki sprawców. Być może nie wszystko zostało utrwalone w waszej pamięci, ale to nie jest żaden problem. Nawet gdybyście zupełnie zatracili zdolność odtwarzania faktów sprzed -dziestu lat, wierzcie mi, historie opowiedziane na łamach książki i tak wzbudzą ogromne emocje. Młodość, starość, obsesje, nienawiść, zazdrość, oszustwa, wykorzystywanie słabszych do niecnych a wręcz okrutnych celów, podłość, demoralizacja, ale także i ogromna samotność, wyobcowanie.

Celowo staram się nie napisać wprost o czym są konkretne historie, jakiej dotyczą sprawy. Uważam, że najciekawszym zadaniem jakie stoi przed czytelnikiem to właśnie spokojny spacer u boku poszczególnych autorów. Spacer do świata zbrodni, gdzie pozna motywy działania sprawców, motywy postępowania ofiar. Gdzie wszystkie elementy kryminalnej układanki pod koniec ułożą się w jedną, spójną całość. Będą ciała, będzie nieludzkie traktowanie zwłok, będzie poczucie żalu, dojmujące wręcz poczucie krzywdy i bezsilności.

Mocne historie, z pewnością nie po raz ostatni będące przedmiotem dyskusji nad kryminalną naturą ludzkiej psychiki. Nad etiologią przestępczości, historią zbrodniczych aktów, które wydarzyły się kiedyś, choć wcale nie aż tak dawno temu. Żal tych wszystkich ofiar, żal ich bliskich. Niektóre z opowieści może odbierzecie jako apel do sprawcy, by wreszcie powiedział prawdę, by wyjawił co się stało tamtego feralnego dnia, gdzie schował ciało ofiary. Trudne emocje, ale w sposób niezwykle ciekawy przestawione historie, każą brnąć dalej, czytać kolejne strony. Doświadczać zła i szukać odpowiedzi na setki pytań, rozwiewać wątpliwości, by wreszcie pozostawić Czytelnika ze zbrodnią w jego własnym ciepłym domu.

Książkę „OPOWIEM CI O ZBRODNI 2” polecam wszystkim, którzy interesują się sprawami kryminalnymi, czytają niemal wszystko, co związane jest z przemocą, złem i okrucieństwem. Ludziom, którzy poszukują odpowiedzi na pytania o przyczyny zbrodni i pragną poznać jej prawdziwe oblicze. Pasjonatom psychologii kryminalnej, a także miłośnikom dobrej literatury dotykającej problematyki przestępczości.

Autor: Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska, Katarzyna Puzyńska
Tytuł:
OPOWIEM CI O ZBRODNI 2
Wydawca:
Kompania Mediowa
Rok wydania:
2019
ISBN:
978-83-954305-0-3
Liczba stron:
327

Facebook