Nie miano wątpliwości, że jest wilkołakiem.

fragm.okładki/Wyd. Replika

Wampiry, upiory, czarownice. Postacie na stałe wpisane w świat baśni, bajek, legend i fantastyki. Czy wciąż się ich boimy, czy nas przerażają, czy stanowią dla nas jakiekolwiek zagrożenie w XXI wieku? Prawdopodobnie nie, w końcu demony na stałe zagościły w kulturze stając się nieodłączną częścią badań demonologicznych. Zabobony, gusła, wierzenia ludowe. Ile w historiach o czarach i nadprzyrodzonych siłach kryje się prawdy, ile zaś czystej fantazji będącej smacznym owocem literatury jarmarczno-odpustowej?

Przed sądem miasta Praszki posądzana o czary kobieta zeznawała w roku 1665, że przedstawiciel piekieł służył u niej przez 6 lat w charakterze zwykłego parobka.”

Bohdan Baranowski zaprasza Czytelników w podróż do nadzmysłowego świata magii. Rzeczywistości w której rządzą demony, czarownice i fałszywi prorocy. Do miejsca w którym wiara w siły nadnaturalne toczy walkę z naukami Kościoła. W sposób absolutnie arcyciekawy wprowadza nowicjuszy i tych z doświadczeniem w zagadnienia demonologii słowiańskiej. „W kręgu upiorów i wilkołaków” staje się metafizyczną wyprawą do miejsc i zdarzeń odległych, tajemniczych i przepełnionych magią. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez autora dostrzegamy serce wierzeń ludowych, poznajemy istoty niewidzialne a także te, które według opowieści, już dawno opuściły swoje groby. Które z przesądów i wierzeń przetrwały do dnia dzisiejszego, w jaki sposób, w zależności od badanych terenów kształtowały się wierzenia ludowe z XVI wieku i latach późniejszych? Baranowski dociera do nietuzinkowych postaci, poznaje autorytety w dziedzinie walki ze zmorami. Informatorzy dzielą się z nim bogactwem ludowych tradycji a także różnorodnością interpretacji demonologii słowiańskiej. Dzięki jego unikalnej wiedzy i ogromie pracy włożonej w przygotowanie publikacji, możemy skosztować opowieści o strzygoniach, nocnicach, czy bagiennych istotach demonicznych.

Potępieniec zamieniony po śmierci w wilkołaka dość poważnie odróżniał się od reszty wilków.”

Przyglądamy się demonom, które były zarówno utrapieniem jak i ubarwieniem życia na wsi. Wabiły, atakowały, męczyły, zabijały, nawiedzały, poniewierały, mściły się, inne znów pomagały, pilnowały, zwiastowały mające nadejść dobro. Mnogość symboli, wierzeń i interpretacji stała się podstawą do głębszej analizy zjawisk nadprzyrodzonych. „W kręgu upiorów i wilkołaków” można czytać od początku do końca, bądź sięgać do interesujących nas, wybranych rozdziałów poświęconych chociażby zmorom, boginkom, złym czarom, ubożętom czy smokom. Przepiękne wydanie, a także bogata bibliografia zachęca do dalszych wędrówek w głąb demonologii słowiańskiej. Wiele wątków poruszonych w publikacji z pewnością wzbudzi ciekawość wśród Czytelników. Warto dodać, że autor posiadł wiedzę nawet z dzieł dotąd niepublikowanych. Poza tym książka nasycona mnóstwem ciekawostek i wspomnień, poprzeplatanych z wierzeniami ludowymi i górniczymi. Gorąco zachęcam do poznania pokracznych istot oraz bab o żelaznych zębach. Cenne źródło wiedzy dotyczące złośliwych ludków. Zdecydowanie warte uwagi dla tych, którzy wciąż się zastanawiają skąd się wzięły smoki i syreny oraz czy diabeł jest taki straszny jak go malują.

Autor: Bohdan Baranowski
Tytuł:
W kręgu upiorów i wilkołaków
Wydawca:
Replika
Rok wydania:
2020
ISBN:
978-83-66481-00-8
Liczba stron:
415

Facebook