Oszukali niemiecką firmę na kwotę prawie 2,5 mln zł

źródło: KWP w Katowicach

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach prowadząc postępowanie przygotowawcze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice – Wschód w Katowicach rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą z Małopolski, która na przełomie marca i kwietnia 2019 roku oszukała niemiecką firmę na kwotę prawie 2,5 mln zł. Podejrzani podszyli się pod kontrahenta niemieckiej firmy, wysyłając pismo dotyczące zmiany numeru konta, na które miały wpłynąć należności za dostawę asortymentu rur stalowych spawanych i zgrzewanych. Natychmiast po otrzymaniu pieniędzy na fałszywe konto dokonano przelewu środków na kolejne kilkanaście rachunków bankowych prowadzonych na rzecz różnych osób fizycznych bądź podmiotów gospodarczych. W celu wyprania pieniędzy część środków pochodzących z przestępstwa została przeznaczona na stworzenie pozornie legalnej transakcji sprzedaży diamentów o wartości 650 tys. zł, które miały pochodzić z dziedziczenia po zmarłej babci jednego z podejrzanych. Aby uwiarygodnić tę transakcję, sprawcy uiścili daninę publiczną w postaci podatku VAT na rzecz Urzędu Skarbowego w wysokości prawie 200 tys. zł. Jednak kiedy prawdziwy kontrahent nie otrzymał należności za dostarczony towar, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostali powiadomieni katowiccy policjanci.

Policjanci sprawdzali każdy trop, dokładnie analizowali sposób działania grupy, zabezpieczali wszystkie pojawiające się dowody. Kluczowa w sprawie okazała się wielowątkowa praca operacyjna. Dzięki żmudnej pracy katowickich policjantów zatrzymano 17 osób. Część z nich podejrzana jest o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Podczas zatrzymania jednego z podejrzanych, który jest pseudokibicem krakowskiego klubu piłkarskiego i czynnym zawodnikiem MMA, udział w zatrzymaniu brali funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, którzy dokonali siłowego wejścia do obiektu i zatrzymali 27-latka. Podczas przeszukania domu i samochodu policjanci ujawnili m.in.: narkotyki i maczetę. Łącznie w zatrzymaniu podejrzanych zaangażowanych było 40 policjantów Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarcza Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którzy dokonali kilkunastu przeszukań w miejscu pobytu lub ukrywania się podejrzanych.

W toku prowadzonych czynności śledczy ustalili i dotarli do licznych lokali, które grupa przestępcza wynajmowała w różnych lokalizacjach województwa małopolskiego. Podczas przeszukania tych pomieszczeń katowiccy policjanci zabezpieczyli m.in. ponad 30 telefonów komórkowych, 19 laptopów służących do popełniania przestępstw, karty SIM, modemy, pamięć zewnętrzną, rowery o wartości 40 tys. zł oraz części rowerowe i samochodowe o wartości 85 tys. zł. W wyniku podjętych przez katowickich policjantów czynności odzyskano i zabezpieczono ponad 3,2 mln zł, w tym zabezpieczono 6 luksusowych samochodów marek Jaguar, Bentley, Lexus i Mercedes, o łącznej wartości prawie 1,6 mln zł.

Śledczy ustalili, że grupa w ramach działalności przestępczej próbowała oszukać również inne przedsiębiorstwa działające na terenie Polski i Europy. Czyny te zostały objęte łącznym postępowaniem. W trakcie realizacji katowiccy policjanci ustalili również, że grupa w podobny sposób działała na szkodę jednej z małopolskich firm, gdzie łączna wartość strat wyniosła prawie 11 mln zł. W wyniku podjętych w tej sprawie czynności policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Nowym Sączu odzyskali kwotę 9,9 mln zł. Również i ten wątek został przejęty przez śląskich policjantów do dalszego prowadzenia. Na postawie materiału dowodowego zgromadzonego przez katowickich policjantów ustalono, zatrzymano i tymczasowo aresztowano 30-letniego mężczyznę, któremu przedstawiono m.in. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Katowice – Wschód decyzją katowickiego sądu 10 osób zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych zastosowano policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe. Natomiast wobec jedenastej osoby areszt zastosował Sąd Rejonowy w Nowym Sączu. Kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, a pozostałym podejrzanym kara do 10 lat więzienia.

źródło: KWP w Katowicach

Facebook