Likwidacja laboratoriów narkotyków syntetycznych

źródło:CBŚP

Policjanci z Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji zwalczający zorganizowaną przestępczość narkotykową wpadli na trop grupy przemycającej prekursory na teren Europy Zachodniej. Sprawa miała swój początek blisko dwa lata temu, gdy podczas kontroli policjanci przejęli substancje chemiczne. Wyjaśniając okoliczności zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że transporty miały charakter cykliczny i trafiały w zupełnie inne miejsce niż wskazane w dokumentach przewozowych. Policjanci z CBŚP z Zarządu w Bydgoszczy wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu podjęli, za pośrednictwem Europolu i Eurojustu, współpracę z policją i prokuraturą z Niderlandów. Równolegle wszczęto dwa śledztwa i rozpoczęto zorganizowane działania na terenie Europy.

Międzynarodowe działania doprowadziły do zlikwidowania na terenie Niderlandów dwóch laboratoriów narkotyków syntetycznych pracujących na skalę przemysłową. Zlikwidowano trzy linie produkcyjne, na których przy użyciu specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego i wykorzystaniu prekursorów z Polski oraz Chin wytwarzano narkotyki syntetyczne. Na jednej z linii produkowano czterokrotnie silniejszą w działaniu od amfetaminy – metamfetaminę. Kolejne linie służyły do produkcji amfetaminy oraz MDMA, czyli głównego składnika tabletek ecstasy.

Podczas działań zabezpieczono ponad 300 kilogramów narkotyków, w tym 171 litrów płynnej metamfetaminy, 53 litry płynnej amfetaminy, 40 kg MDMA oraz 50 kg PMK. Łącznie do tych laboratoriów dostarczono około 80 ton prekursorów i substancji chemicznych.

Zaplanowana, przez współpracujące ze sobą: Prokuraturę Okręgową w Poznaniu oraz Prokuraturę w Niderlandach akcja doprowadziła do zatrzymania w Polsce i w Niderlandach podejrzanych o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej. Na terenie woj. wielkopolskiego zatrzymano podejrzanych o kierowanie procederem – obywatela Niderlandów oraz jego partnerkę Magdalenę B. Sąd Rejonowy w Poznaniu, na wniosek prokuratora zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Zatrzymano na terenie Polski 5 osób, którym Prokurator Okręgowy w Poznaniu przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania zatrzymanej pary policjanci odkryli i zabezpieczyli 14 litrów płynnej amfetaminy. W trakcie działań CBŚP wsparcia udzielili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie i Pile. Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło: CBŚP

Facebook