100 sposobów, które zniechęcą do samobójstwa

fragm.okładki/ wyd. Novae Res

Czy myśląc o śmierci, można pokochać życie? Tytuł tej książki mógłby właściwie brzmieć: „100 sposobów, jak pokochać życie”. Autor, który sam ma za sobą trzy próby samobójcze, próbuje w niej bowiem ukazać piękno, wyjątkowość i wartość ludzkiego życia. Nie robi tego jednak, posługując się wyświechtanymi sloganami czy szafując słowami pisanymi wielką literą. Zamiast tego przewrotnie, zabawnie i z dystansem do siebie opisuje własne traumatyczne doświadczenia i dzieli się spostrzeżeniami, które docenią przede wszystkim osoby zmagające się dzień po dniu ze swoimi małymi wielkimi dramatami, często niedostrzeganymi bądź ignorowanymi przez bliskich. „Żyj, po prostu. Najlepsze wciąż jeszcze przed nami!” – przekonuje autor. Daj się wciągnąć tej błyskotliwej, pełnej mądrych słów lekturze i spróbuj na nowo uwierzyć, że każdy kolejny dzień może być szansą, a nie ciężarem!

Mateusz Rychlicki nie zachęca nas do samobójstwa, wręcz przeciwnie, stara się nam pokazać, jak piękne i cudowne jest życie, jak można się z niego cieszyć i czerpać radość z jego walorów. „Życie jest piękne. Naprawdę”. Życie składa się z nieuchwytnych sekund, minut, chwil, godzin. Każda z nich jest na wagę złota. Cieszmy się, że jest nam dane korzystać z uroków tego pięknego daru losu, jakim jest życie. Raz jest lepiej, raz gorzej, ale nigdy nie jest aż tak źle, aby sięgać po to ostateczne rozwiązanie, i samemu skończyć życie. Zawsze świeci dla nas światełko w tunelu, tylko trzeba szeroko otworzyć oczy i je zauważyć. Ono tam naprawdę jest i świeci tylko dla nas. Cieszyć się życiem trzeba umieć. Każda drobnostka potrafi sprawić nam radość, tylko to zauważmy. Jest pięknie jak pada deszcz, świecące słoneczko też niesie optymizm, śpiewający ptak zachęca do życia. Na każdym kroku radość i optymizm, tylko trzeba być uważnym i spostrzegawczym. „Każdy z nas jest wyjątkowy i dla każdego przeznaczono ściśle określony limit czasu. Nie martw się. Więcej go nie dostaniesz”.

Ta książka to poradnik, jak cieszyć się życiem, ona oczywiście zniechęca do samobójstwa, a zachęca do szczęśliwego i owocnego życia. Sami jesteśmy panami swojego losu i to od nas zależy, czy popełnimy jakiś błąd i zostaniemy wystawieni na kuszenie przez diabła. On toczy z osobami słabymi walkę o duszę, zachęca do odebrania sobie życia. Ale nasza silna wola nie pozwoli na zwycięstwo szatana. Nie zapominajmy, że Pan czuwa nad każdym. 100 sposobów, które zniechęcą do samobójstwa jest napisana z przymrużeniem oka, z niesamowitą dawką humoru, pół żartem, pół serio. Sposoby i metody odebrania życia opisane przez autora zabierają nas w bezkresną podróż po owianych aurą tajemniczości przestworzach ludzkiego nieodgadnionego umysłu. Są zarówno pomysły śmieszne i absurdalne, jak i bardzo stonowane i poważne. Zapal marihuanę z tłuczonym szkłem, włóż głowę do kanału ściekowego czy zabaw się w elektryka. Pomysłowość autora nie zna granic. „Może zamiast o samobójstwie pomyślcie sobie, co zrobić, by życie znów stało się piękne tak jak dawniej. Samobójstwo to pójście na łatwiznę, dlaczego nie zawalczyć i zrobić krok wprzód. Znam wasz ból, ale lepiej stawić temu czoła, niż się poddawać!” Powyższy cytat z książki świetnie oddaje sens całej lektury. Zawalczcie o swoje życie, nie idźcie na łatwiznę i się nie poddawajcie. Wielką sztuką jest poradzić sobie z kłopotami, każda walka nas wzmacnia i hartuje, przygotowuje do pokonywania wszelkich trudności. Uczy życia. Warto sięgnąć po ten poradnik, to wspaniała i nieoceniona lekcja życia. Pokazuje jak można się cieszyć z życia i jak trzeba o nie walczyć na każdym kroku. Nie można ulegać złudnym pokusom i się załamywać z byle powodu. Trzeba iść naprzód z głową uniesioną w zwycięskim geście. Świetna, sprawia, że się inaczej spogląda na świat, widzi się rzeczy, które dotychczas nie były zauważalne, uczy, jak małe rzeczy potrafią przynosić radość i zadowolenie. Bo tak naprawdę życie składa się z małych ulotnych chwilek, które warto zatrzymać przy sobie na dłużej.

źródło: Mateusz Rychlicki

Facebook