Kryminalne śledztwa PRL

źródło:KOMMITET PR

Głośne sprawy kryminalne z czasów PRL-u i trudy pracy śledczych w najnowszej serii true crime produkcji CBS Reality.

Seria „Kryminalne śledztwa PRL” przenosi widza w czas absurdów, szemranych interesów i cenzury. O zbrodniach często mówiło się dopiero wtedy, kiedy milicja zdołała złapać mordercę, co wymagało wielkiej determinacji ze strony śledczych. O zbrodniach i śledztwach opowiadają ich świadkowie: emerytowani milicjanci, patolodzy, adwokaci, dziennikarze, a nawet osoby znające morderców. Opowieść uzupełniają eksperci: profilerzy, seksuolodzy, kryminolodzy, pisarze. Drugi odcinek serii „Kryminalne śledztwa PRL” jest poświęcony zbrodniom Stefana Rachubińskiego oraz kulisom śledztwa prowadzonego przez milicję w jego sprawie. Przeniesiemy się do Bydgoszczy roku 1965. W owych czasach najczęściej popełnianymi przestępstwami w tym mieście były pobicia, rabunki i kradzieże z rozbojem. Do zabójstw praktycznie nie dochodziło. Jednak pewnego ranka sytuacja uległa zmianie… Na jednej z bydgoskich ulic znaleziono okaleczone ciało zamordowanej kobiety. Milicjanci w trakcie dochodzenia ustalili, że była to napaść na tle seksualnym, a kobieta była prostytutką.

Kilka miesięcy później milicjanci otrzymali informację, że w Lesie Gdańskim na obrzeżach miasta znaleziono kolejne zwłoki kobiety. Jej ciało poraniono w podobny sposób, a modus operandi sprawcy przypominał poprzednią zbrodnię. W mediach pojawiła się informacja, że w Bydgoszczy grasuje Kuba Rozpruwacz, brutalnie mordujący i okaleczający prostytutki. Milicjanci prowadzili bardzo szeroko zakrojone działania. Udało się ustalić, że druga z ofiar w dzień swojej śmierci widziana była w popularnej w owym czasie w Bydgoszczy restauracji „Gromada”. Do jej stolika kilkukrotnie przysiadał się mężczyzna o charakterystycznym wyglądzie – szczupły, o pociągłej twarzy z dużym nosem. Bywalcy lokalu zauważyli również, że miał przy sobie bardzo dużo gotówki, więc w milicyjnych aktach zyskał przydomek „Bogacz”.

Funkcjonariusze zdecydowali się opublikować w lokalnej gazecie zdjęcia ostatniej ofiary oraz informacje o postępach w śledztwie. Dzięki temu krąg podejrzanych o morderstwo zaczął się zawężać. Równocześnie działania MO koncentrowały się wokół „Gromady”– milicjanci w cywilu urządzili w lokalu i wokół niego kilkanaście punktów obserwacyjnych w nadziei, że „Bogacz” pojawi się tam raz jeszcze.

O tym, w jaki sposób prowadzono śledztwo w sprawie zbrodni Stefana Rachubińskiego oraz jak udało się go schwytać, opowie 2. odcinek serii „Kryminalne śledztwa PRL”, którego emisja już we wtorek, 10 sierpnia o 22:00 na CBS Reality. Program przedstawia pracę organów ścigania w tamtych czasach, rzucając światło na wyzwania i przeszkody, z jakimi zmagali się śledczy podążający tropem nieprzewidywalnych morderców. Na premierowe odcinki serii true crime „Kryminalne śledztwa PRL” zapraszamy w każdy wtorek o 22:00 na kanale CBS Reality.

źródło:KOMMITET PR

Facebook