Jest zbrodnia, nie ma ciała.

fragm.okładki/Wyd. Otwarte

Nie ma ciała – nie ma zbrodni? Jedno z trudniejszych pytań, najczęściej kierowanych do funkcjonariuszy, kryminalistyków, kryminologów oraz psychologów śledczych. Prokuratorów także. Nic równie mocno nie elektryzuje i autentycznie nie interesuje odbiorców kryminalnych opowieści, jak niewyjaśnione sprawy brutalnych morderstw. Zbrodni do których doszło, choć wciąż nie wiadomo co tak naprawdę stało się z ciałami ofiar. Im dalej w las, tym więcej drzew. Dociekań, pytań, poszukiwań. To właśnie takie sprawy, a nie pospolite przestępstwa, kradzieże rowerów czy włamania do altanek wchodzą na czołówki pierwszych stron gazet i na żółty pasek. Śmierć wciąż z niepojętych przyczyn fascynuje, odraża, przyciąga i dopycha jednocześnie. Na czym polega fenomen popularności morderców, dlaczego opinię publiczną interesują szczegóły drastyczności popełnianych przestępstw? Jest w tym z pewnością odrobina ludzkiej ciekawości, być może chęć wystawienia swoich nerwów na próbę, nasycenia umysłu czymś potwornym, ale jednocześnie bezpiecznym. W końcu to nie nas w sposób brutalny pozbawiono życia i rozczłonkowano. To nie nasze dziecko padło ofiarą drapieżcy seksualnego. Być może chcemy wyciągnąć z tych historii jakąś naukę, odrobić lekcję nim będzie za późno?

Za późno na co? Czy jesteśmy w stanie uniknąć spotkania z zabójcą? Czy mamy wpływ na to, jak zakończy się nasza znajomość z człowiekiem, który planuje morderstwo? Dużo pytań, jeszcze więcej niestety zostaje w umyśle, po lekturze najnowszej książki „kryminalnego duetu” Diany Brzezińskiej i Andrzeja Gawlińskiego. Szczerze mówiąc zastanawiałam się co znajdę w środku, czy będzie coś, co mnie zaskoczy, wzbogaci w nową wiedzę? Jeden dzień, a w zasadzie jedno otwarcie książki wystarczyło, bym na dobre poczuła atmosferę popełnionych zbrodni. Ogromny plus dla autorów za wykonanie rzetelnej pracy związanej z analizą akt sądowych. Znane i głośne procesy sądowe po raz kolejny rozebrane zostały na czynniki pierwsze. Szczegółowość opisywanych spraw, bazowanie na wiarygodnych źródłach, wreszcie głosy ekspertów z poszczególnych dziedzin kryminalistyki czy medycyny sądowej. Wszystko to sprawia, że publikację śmiało można traktować jako bazę wiedzy o zbrodniach bez ciał, a dokładniej o procesach poszlakowych, w których brak ciał ofiar nie stał na przeszkodzie do tego, aby zabójca trafił tam, gdzie jest jego miejsce. Do więzienia.

Tajemnicze zaginięcia, niewykryte zbrodnie, historie, których finału jeszcze nie znamy. Ile jest takich spraw? Czy wraz z rozwojem nowoczesnych technik wspomagających pracę śledczych uda się wyjaśnić to, co nadal stanowi zagadkę i źródło rozpaczy dla bliskich ofiar? Czy czas przyniesie odpowiedzi na pytania o losy ludzi, których ciał do dnia dzisiejszego nie znaleziono? Książka wywołuje nie tylko skrajne emocje, ale oferuje konkretną dawkę wiedzy, którą warto „przepracować”. W sposób przystępny przybliża ideę procesów poszlakowych, czytelnik wprowadzany jest stopniowo w kulisy spraw kryminalnych. Dramaturgie zdarzeń, nieuchronność losów, współodczuwanie z ofiarami. Z pewnością nie jest to lektura z wesołym zakończeniem, chociaż z drugiej strony, być może odszukanie po wielu latach zwłok osoby najbliższej może mimo wszystko przynieść wielką ulgę. Nie szczęście, ale spokój.

Diana Brzezińska i Andrzej Gawliński pokazują jak w sposób naturalny mogą przeplatać się wiedza i doświadczenie, odmienne poglądy, spojrzenie na osobę sprawcy i ofiary. Myślę, że warto korzystać z wiedzy specjalistów, pytać ekspertów, by móc samemu wyrobić sobie własne zdanie na temat procesów poszlakowych czy motywów działań przestępczych. W sposób szczególny zaintrygowały mnie informacje o nietypowych czynnościach poszukiwawczych oraz nieszablonowych eksperymentach procesowych. Wierzę, że każdy, kogo pasjonują tematy kryminalne, kryminalistyka, kryminologia i nauki pokrewne, znajdzie w tej publikacji coś dla siebie. Czy będzie to sprawa „olsztyńskiej świtezianki”, a może rozmowa z człowiekiem skazanym na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo? Informacji jest naprawdę sporo, warto wnikliwie przestudiować „Zbrodnie bez ciał”. By wiedzieć więcej.

Autor: Diana Brzezińska, Andrzej Gawliński
Tytuł:
Zbrodnie bez ciał
Wydawca:
Wydawnictwo Otwarte
Rok wydania:
2021
Liczba stron:
297

Facebook