Kryminalne śledztwa PRL

źródło: KOMMITET PR

Seria „Kryminalne śledztwa PRL” przenosi widza w czas absurdów, szemranych interesów i cenzury. O zbrodniach często mówiło się dopiero wtedy, kiedy milicja zdołała złapać mordercę, co wymagało wielkiej determinacji ze strony śledczych. Pięcioodcinkowy serial dokumentalny „Kryminalne śledztwa PRL” ukazuje pracę grup dochodzeniowych poszukujących sprawców morderstw w tym pełnym absurdów czasie.

źródło: KOMMITET PR

CBS Reality zaprasza na maraton z serialem w sobotę, 18 września od godziny 21:00.

W serii przyglądamy się działaniom funkcjonariuszy od odkrycia zbrodni, przez zdobywanie kolejnych tropów – nie zawsze trafnych – aż po identyfikację i ujęcie mordercy. W programie widz staje się częścią kryminalnego dochodzenia, pełnego zwrotów akcji i prawdziwych emocji. Mordercy atakowali z zimną krwią, dokonywali najbrutalniejszych zabójstw. Niektórzy z nich dopuścili się kilkunastu morderstw, a przed sądem nie okazywali ani krzty skruchy. Gdyby działali na Zachodzie, ich historie pojawiłyby się na pierwszych stronach gazet – a śledztwa zmierzające do ich wykrycia byłyby inspiracją do scenariuszy hollywoodzkich filmów. Dla milicji odnalezienie napastników było nie lada wyzwaniem. Praca bez komputerów, kamer, czasem nawet telefonów, z niedoskonałymi technikami kryminalistycznymi i do tego wśród politycznych nacisków i niechęci społeczeństwa nie ułatwiała dochodzenia. Jak radzili sobie milicjanci z jednej strony dysponując tak niewieloma narzędziami, a z drugiej mając przeciwko sobie nieprzewidywalnych morderców?

Seria analizuje śledztwa dotyczące zbrodni m.in. Edmunda Kolanowskiego, Joachima Knychały czy Pawła Tuchlina. Opowiedzą o nich świadkowie: emerytowani milicjanci, patolodzy, adwokaci, pisarze, a nawet osoby znające morderców. Opowieść uzupełniają eksperci: profilerzy, seksuolodzy, kryminolodzy, dziennikarze. Wśród nich m.in. Jan Gołębiowski, Paweł Moczydłowski, Joanna Stojer – Polańska, Łukasz Wroński, Marcin Myszka, Przemysław Semczuk, Michał Larek. Autorom dokumentu udało się także dotrzeć do materiałów archiwalnych, akt, zdjęć z miejsca zbrodni czy starych artykułów prasowych.

Sprawców najokrutniejszych zbrodni z czasów PRL połączyło jedno: kara śmierci.

ODCINEK 1. Nekrofil z Poznania (Edmund Kolanowski) – emisja o 21:00

Z trumny w kaplicy na poznańskim cmentarzu znika ciało, z grobów są wykopywane kobiece zwłoki, a w Naramowicach zostaje zamordowana dziewczynka. Wszystkie zbrodnie łączy jedno – ciała są okaleczone w okrutny sposób. Poszukiwanie mordercy-nekrofila stanie się nie tylko jednym z najgłośniejszych, ale i najtrudniejszych śledztw milicji w okresie PRL. Przełom następuje pewnej majowej nocy w 1983 roku. Na cmentarzu w Miłostowie dwóch milicjantów na patrolu widzi mężczyznę, który próbuje wyciągnąć zwłoki kobiety z trumny. Jeden z mundurowych próbuje postrzelić podejrzanego, niestety broń się zacina i mężczyzna ucieka. Jednak pozostawia po sobie ślad…

ODCINEK 2: Polowanie na bogacza (Stefan Rachubiński) – emisja o 22:00

Jest rok 1965 i społeczność Bydgoszczy żyje w ciągłym strachu – w mieście grasuje „wampir”. Niedaleko ulicy Smukalskiej zostają znalezione zwłoki zamordowanej prostytutki, w różnych miejscach coraz częściej dochodzi do ataków na kobiety na tle seksualnym, a wkrótce w lesie ginie kolejna prostytutka. Jej ciało jest pocięte scyzorykiem, znalezionym na miejscu zbrodni. Milicja prowadzi intensywne śledztwo, przesłuchuje niemal 3 tys. świadków. Funkcjonariusze decydują się na publikację w lokalnej gazecie najpierw zdjęcia ostatniej ofiary, a potem informacji o kolejnych postępach w śledztwie. Dzięki temu odnajdują się nowi świadkowie, a krąg podejrzanych o morderstwo zaczyna się zawężać.

ODCINEK 3: Wampir naśladowca (Joachim Knychała) – emisja o 23:00

Śląsk, lata 70. Na ulicach miast grasuje morderca. 15 kobiet traci życie. Kiedy milicji udaje się postawić przed sądem sprawcę – Zdzisława Marchwickiego, czyli „wampira z Zagłębia” – dochodzi do kolejnych ataków na kobiety. Sposób działania napastnika jest niezwykle podobny do zachowania Marchwickiego. Milicja wznawia śledztwo – zakłada podsłuchy, zastawia pułapki, zbiera kolejne ślady, dowody i zeznania. Tymczasem „wampir” zaczyna atakować także dziewczynki. Przełomem w sprawie jest zeznanie kobiety, która cudem przeżyła napaść i próbę zabójstwa. Milicjanci typują podejrzanego, jednak ten ma mocne alibi…

ODCINEK 4: Głowa w pudełku (Kazimierz Polus) – emisja o 00:00

W Szczecinie na śmietniku zostają znalezione zwłoki dziecka. To 8-letni chłopiec, którego zaginięcie zgłoszono niecałe pół roku wcześniej. Jest rok 1971, mordercy nie udaje się znaleźć. 12 lat później pod Poznaniem milicja zostaje powiadomiona o znalezieniu części ciała mężczyzny. Jego głowę morderca umieścił w kartonowym pudełku. Kiedy śledztwo w tej sprawie utyka w martwym punkcie, milicja decyduje się na opublikowanie zdjęcia głowy w lokalnej gazecie. Dzięki temu zdobywa zeznanie, które okaże się kluczowe dla wytypowania sprawcy.

źródło: KOMMITET PR

ODCINEK 5: Skorpion (Paweł Tuchlin) – emisja 19 września o 01:00

Koniec lat 70. Na miejscu zbrodni we wsi Niestępowo na Pomorzu, obok zwłok młodej dziewczyny, policja znajduje narzędzie mordu: młotek. Jest na nim nazwa zakładu pracy, w którym zatrudnionych jest 2 tys. osób. Milicjanci przesłuchują pracowników i chociaż nie wyłaniają podejrzanego, mają nadzieję, że szeroko zakrojone działania odstraszą mordercę. Niestety w następnych miesiącach dochodzi do kolejnych zabójstw i ataków na kobiety w całym województwie. Śledztwo przejmuje specjalnie powołana grupa operacyjna „Skorpion”, w której skład wchodzi 11 doświadczonych milicjantów. Napastnik za każdym razem uderza swoje ofiary tępym narzędziem, zabiera drobne kosztowności i onanizuje się nad ich ciałami – nie zostawia jednak żadnych dowodów. Wreszcie popełnia błąd, który zmienia bieg śledztwa.

O sprawie nekrofila z Poznania, o której opowiada pierwszy odcinek „Kryminalnych śledztw PRL”, można usłyszeć w dokumentalnym audioserialu pod patronatem CBS Reality autorstwa Marcina Myszki, twórcy podcastu „Kryminatorium” i pisarza oraz podcastera Michała Larka – „Sprawa Edmunda Kolanowskiego”. Autorzy spoglądają na temat z innej perspektywy i dzielą się nowymi odkryciami ze słuchaczami. CBS Reality jest partnerem audioserialu. Nowe odcinki pojawiają się co tydzień do środy, 15 września. Dostęp można kupić poprzez stronę kolanowski.kryminatorium.pl

Maraton z serią „Kryminalne śledztwa PRL” w sobotę, 18 września od 21:00 na kanale CBS Reality.

źródło: KOMMITET PR

Facebook