Przerażający portret kibiców

20 listopada br. ukaże się w Polsce „Między kibolami” – legendarny, bestsellerowy reportaż Billa Buforda. Autorowi udało się od środka opisać hermetyczne środowisko angielskich fanatyków. Nie próbował udawać, że przynależy do grupy, a jednocześnie stronił od kategorycznych ocen; słuchał i starał się zrozumieć przyczyny ich postępowania. Jeździł z fanami na mecze – również na wyjazdy i reprezentację, siedział w ich ulubionych knajpach. Rozmawiał z nimi. Poznał ich. Był tam, gdzie coś się działo, nie wyłączając zamieszek. W efekcie stworzył przerażający zbiorowy portret kibiców i opisał niesławną epokę angielskiego futbolu, gdy przemoc całkowicie wymknęła się spod kontroli.

Czy to najlepiej napisany reportaż o kibolach w najmroczniejszych czasach angielskiej piłki nożnej? No raczej, wybitne pisanie, kochani. Szerzej przy premierze, ale to książka dla wszystkich zainteresowanych tłumem, przemocą, psychologią mas.” – pisze Krzysztof Cieślik, tłumacz.

Mocna rzecz, polecamy fanom angielskiej piłki, a zwłaszcza Czerwonych Diabłów.

Mają ksywy takie jak Barmy Bernie, Daft Donald i Steamin’ Sammy. Lubią żłopać lagery (w ogromnych ilościach), atakować policję, wdawać się w bójki, sławić królową i kluby piłkarskie (zwłaszcza Manchester United). Są angielskimi kibolami. Kochają siebie i nienawidzą wszystkich innych, czemu dają wyraz wzniecając zamieszki i terroryzując miasta odwiedzane podczas „wyjazdów”. Bill Buford, redaktor prestiżowego czasopisma „Granta”, chce ich poznać i zrozumieć. Wkrada się do hermetycznego świata chuliganów i – z zaangażowaniem przywodzącym na myśl Huntera S. Thompsona – opisuje zarówno ich barbarzyństwo, jak i złowrogi urok.

Genialna… jedna z najbardziej niepokojących książek, jakie kiedykolwiek przeczytacie.
„Newsweek”

Groteskowe, przerażające, odpychające. „Clockwork Orange” na faktach.
John Gregory Dunne

Ten wciągający reportaż Buforda o przemocy kibiców ukazuje nacjonalistyczną furię w przerażającym zbliżeniu. Doniosła książka o tym, jaki kierunek obiera świat.
Don DeLillo

Ważna, może nawet profetyczna książka. Naraz ekscytująca i smutna.
„The New York Times Book Review”

Premiera 20 listopada

Wydawnictwo Cyranka

Facebook