Na blika

źródło: KWP w Łodzi

2 grudnia 2021 roku policjanci z II Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zatrzymali na terenie centrum handlowego 32-latka podejrzewanego o wypłacanie środków pieniężnych z cudzych kont, przy wykorzystaniu kodu BLIK. Istotną rolę w dotarciu do sprawcy odegrali pracownicy ochrony tego obiektu, którzy z dużym zaangażowaniem i czujnością wspierali działania funkcjonariuszy. Policjanci dzień po dniu skrupulatnie analizowali kolejne poszlaki, zbierali dowody, typowali sprawców. Jednym z nich był, jak się później okazało, pochodzący z Ukrainy 32-latek. Kompletnie zaskoczonego kryminalni zatrzymali kiedy kolejny raz pobierał z bankomatu cudze pieniądze. Przy mężczyźnie mundurowi zabezpieczyli klucze do samochodu, 1000 złotych oraz telefon komórkowy. Kolejne trzy telefony ukryte były w oplu, którym przyjechał. Ponadto funkcjonariusze znaleźli w aucie karty bankomatowe i potwierdzenia wpłat środków pieniężnych na łączną kwotę przekraczającą 177 tysięcy złotych. Następne dokumenty opiewające na ponad 20 tysięcy złotych policjanci zabezpieczyli w jego miejscu tymczasowego zamieszkania.

W trakcie rozpytania zatrzymany przyznał, że wypłacał pieniądze poprzez kod BLIK, podany przez nieznaną mu osobę, z którą kontaktował się za pomocą aplikacji. Dostawał również wszystkie dane niezbędne do wypłat i wpłat skradzionych pieniędzy. Za każdą tego typu operację pobierał wynagrodzenie. Mechanizm oszustw polegał na wprowadzaniu w błąd osób sprzedających bądź kupujących przez internet, którym sprawcy podsyłali link rzekomo potrzebny do przeprowadzenia transakcji, a tak naprawdę powodujący przejecie dostępu do konta bankowego pokrzywdzonych. Przestępcy podszywali się pod firmy kurierskie bądź sklepy internetowe, z których usług korzystali pokrzywdzeni.

32-latek usłyszał już zarzuty, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Został tymczasowo aresztowany. Sprawa jest rozwojowa, śledczy z II Komisariatu Policji w Łodzi ustalają rzeczywistą liczbę przestępstw popełnionych przez zatrzymanego oraz dane wspólników tego przestępczego procederu.

źródło: KWP w Łodzi

Facebook