Policjanci z Zarządów w Poznaniu i w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji pracowali kilkanaście miesięcy, ustalając członków zorganizowanej grupy przestępczej, sposób ich działania, miejsca przechowywania produktów leczniczych, źródła ich pochodzenia oraz sposoby legalizacji pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności. Realizując sprawę podjęto współpracę z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych działającym przy Komisji Europejskiej w Brukseli (OLAF).
Według ustaleń śledczych kilkadziesiąt osób działających na terenie Poznania i okolic, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, od co najmniej stycznia 2018 roku mogło sprowadzić z Azji, przez kraje Unii Europejskiej do Polski, dziesiątki ton podrobionych produktów leczniczych największych światowych koncernów farmaceutycznych. Następnie produkty te sprzedawane były za pośrednictwem stron internetowych do odbiorców indywidualnych w Polsce i poza granicami kraju.
Pieniądze pochodzące ze sprzedaży medykamentów trafiały na specjalnie utworzone w tym celu rachunki bankowe, a następnie były inwestowane w mienie, które w części już zostało zabezpieczone. W wyniku prowadzonych czynności ustalono miejsca przechowywania i przepakowywania nielegalnych medykamentów.
Rozbicie grupy nastąpiło w ubiegłym tygodniu, jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach w Poznaniu, w powiecie poznańskim, a także w okolicy Łodzi. W akcji wzięło udział ponad 200 policjantów CBŚP z Zarządów: w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Gorzowie Wlkp. oraz funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Komendy Miejskiej Pollekicji w Poznaniu. Podczas działań łącznie zatrzymano 34 osoby. W trakcie przeszukań policjanci przejęli komponenty służące do produkcji leków, setki tysięcy opakowań z produktami leczniczymi oraz półfabrykaty do ich produkcji, o łącznej wartości co najmniej 40 milionów złotych. Zabezpieczono między innymi leki największych koncernów farmaceutycznych na świecie, w tym na potencję, produkty anaboliczne czy hormon wzrostu. Przejęto także ponad 2 kg marihuany i 200 litrów podrobionego spirytusu. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 250 tys. zł i prawie 13 tys. euro w gotówce (łącznie blisko 310 tys. zł), rachunki bankowe oraz pojazdy warte ok. 700 tys. zł.
W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, 27 osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 osobom zarzut kierowania nią. Zatrzymanym grozi odpowiedzialność karna m.in. za sprowadzanie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez przechowywanie, wprowadzanie do obrotu, odpłatne udostępnianie czy import sfałszowanych produktów leczniczych oraz prania pieniędzy. Siedmiu zatrzymanym przedstawiono zarzut pomocnictwa prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu, zastosował wobec 17 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawa ma charakter rozwojowy, możliwe są dalsze zatrzymania.
źródło: CBŚP