Gang Mecenasa. „Nie twój interes”

fragm. okładki Wyd. ZYSK i S-ka

Uwikłani, to mało powiedziane. Bohaterowie powieści, która wyszła spod pióra Marzeny Hryniszak są po prostu skazani na serię niekończących się kłopotów. Nic tak nie intryguje jak tajemnice wydarte zmarłym, a tych z pewnością nie brak w tej jakże przewrotnej historii. Czy każda zbrodnia musi mieć jakiś motyw, a może tym razem śmierć była wynikiem nieszczęśliwych splotów zdarzeń? Niefortunnych, choć bohaterowie poczują zarówno zapach fortuny, jak i związany z nią smród. Bo kasa nie zawsze przecież musi być czysta.

Uwielbiam powieści, które nie dają spokoju w trakcie czytania, jak i po dotarciu do ostatniej strony, do mety. Szaleńcze rajdy ulicami pełnymi niebezpieczeństw, zakradanie się do mieszkań, z których w najgorszym przypadku można już nie wyjść żywym. Stopniowe poznawanie świata widzianego oczami bohaterów, rozumienie ich problemów, typowanie tych, którym kibicuję i tych, których wolałabym, aby zlikwidowano jak najszybciej. Cenię historie, które są niebanalne, a ich zakończenia nieoczywiste. Jedną z takich historii jest z pewnością wyczerpujące tango życia i śmierci, skomponowane przez Marzenę Hryniszak.

Mnogość problemów z którymi muszą zmierzyć się poszczególne postaci, stopień uwikłania i skomplikowania sytuacji sprawia, że nie ma miejsca na nudę i przewidywalność. Nic w tej powieści nie jest możliwe do przewidzenia. Jako czytelnicy jesteśmy gośćmi, widzami, którzy z uwagą przyglądają się burzliwym losom bohaterów. Jednych pokochamy od samego początku, inni wydadzą nam się podejrzani. To, co z pewnością dodaje pikanterii tej historii to fakt, że za procederem przestępczym opisanym w powieści stali, i może nadal stoją, najgrubsze ryby w Polsce. Ich macki sięgają znacznie dalej, o czym przekonali się szczególnie ciekawscy i praworządni.

Czy sprawiedliwość zawsze ma szansę ujrzeć światło dzienne? Czy są takie tajemnicze zaginięcia, które nigdy nie zostaną wyjaśnione? Czytając powieść „Nie twój interes” przekonacie się, że poznanie prawdy leży w interesie nas wszystkich, bez względu na płeć, pochodzenie czy status społeczny. Oczywiście, istnieje granica między faktami a fikcją, istnieje również membrana, która umożliwia mieszanie się tych dwóch światów. Rzeczywistość znajduje swoje odbicie w powieściach i na odwrót, zdarza się, że powieści inspirują do wcielenia jakiegoś pomysłu czy podjęcia decyzji. W przypadku książki „Nie twój interes” znajdziemy wiele odniesień do tego z czym tak naprawdę na co dzień borykają się śledczy, ofiary przestępstw i dzieci. Celowo wskazuję na dzieci, gdyż ten wątek w sposób szczególny został nakreślony w powieści Marzeny Hryniszak. Przemoc, ból, rozpacz, samotność. Przeszłość bohaterów z pewnością miała wpływ na to, z czym musieli zmierzyć się w życiu dorosłym.

Thriller, powieść psychologiczna, kryminał, sensacja. „Nie twój interes” zawiera w sobie wszystkiego po trochu, głębię relacji międzyludzkich, wewnętrzne rozterki i refleksje bohaterów, sprawy kryminalne, wzbudzające emocje i napiętnowane zachowania społeczne. Mamy też odniesienia do sztuki, ale i podstępu oraz sztuczek. Kobiecość i delikatność miesza się z twardym, męskim światem. Tajemnice kryją się niemal w każdym rozdziale, a łączenie poszczególnych tropów i wskazówek dostarcza ogromnej frajdy. Natomiast typowanie podejrzanego z każdą stroną staje się coraz trudniejsze.

Dynamika, zwroty akcji, nieprzewidywalne zachowania i barwność bohaterów, to główne zalety tej powieści. Historii, która zdecydowanie mogłaby wydarzyć się naprawdę. Mroczne typy, lewizny, kobiety spragnione miłości, mężczyźni dążący do życia w luksusie. Niby norma, a jednak, w powieści Marzeny Hryniszak ukryte jest drugie dno, i powiem szczerze, że odkrywanie go dostarczyło mi naprawdę wielkiej frajdy. Nie chciałabym spalić, zepsuć tej przyjemności czytelnikom. Każdy z was znajdzie w powieści coś, co w sposób niewidzialny, ale odczuwalny zwiąże go z tą historią. Skala zmartwień i zranień jest ogromna, podobnie jak ocean nieszczęść po którym dryfują bohaterowie. „Nie twój interes” jest o przede wszystkim o interesach naznaczonych krwią. Opowieścią o emocjach, codzienności i zwykłym życiu, które pewnego dnia przestaje być zwykłe. O życiu brutalnym, intensywnym, skażonym złem. Czy jest szansa na naprawę tego, co zostało zmarnowane? Czy miłość i przyjaźń potrafią przetrwać za wszelką cenę? Nawet jeśli ceną byłaby utrata życia? Długo zastanawiałam się nad tym, co bym zrobiła na miejscu Lidii. Każdy z nas podejmuje decyzje, których konsekwencji nie sposób w stu procentach przewidzieć. Ona zrobiła coś znacznie gorszego, ale o tym dowiecie się już z lektury. Zachęcam was do przyłączenia się do śledztwa, które przeczołga niejednego funkcjonariusza policji.

Autor: Marzena Hryniszak
Tytuł: Nie twój interes
Wydawca: Wydawnictwo ZYSK I S-KA
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 480

Facebook