Najnowsze

Mafia śmieciowa

źródło: KWP w Gorzowie Wielkopolskim

Lubuscy policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie realizując czynności w ramach śledztwa rozbili wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem odpadami.

Mechanizm przestępczy polegał na pozyskiwaniu odpadów z innych instytucji, które w ramach swoich działalności je wytwarzały. Te miały trafiać do punktu utylizacji, lecz zamiast tam, trafiały do ziemi. Były to tworzywa sztuczne, odpady niebezpieczne, budowlane, komunalne, styropiany, opony, paliwa, substancje ropopochodne, lakiery i inne związki chemiczne. Proceder ten spowodował istotne obniżenie jakości wody, gleby oraz znaczne zniszczenie w świecie roślinnym. Wszystko to miało miejsce na terenie chronionym w Przemęckim Parku Krajobrazowym objętym ochroną w ramach obszaru „Natura 2000”, co nie pozostawało bez znaczenia dla środowiska przyrodniczego, czyniąc szkody znacznych rozmiarów, jakie zostały opisane i udokumentowane w opinii biegłego powołanego w tej sprawie. Mylnym tropem dla śledczych miała być koncesja, którą dysponowali figuranci na wydobycie złoża. To właśnie tam trafiały odpady także z transportów międzynarodowych, które później przez operatorów koparek i użyciu ciężkiego sprzętu były zakopywane kilka metrów pod ziemią. Była to tykająca bomba, o której nikt nie miał prawa się dowiedzieć. Według ustaleń śledczych, ci, którzy coś podejrzewali, szybko byli zastraszani przez członków grupy przestępczej. Grożono zarówno tym, którzy interesowali się opisywanym problemem, jak i przedstawicielom instytucji i podmiotów kontrolnych zajmujących się ochroną środowiska. Korumpowano urzędników instytucji państwowych i samorządowych. Cała gromadzona przez liderów grupy dokumentacja posiadanych przez nich firm była fałszowana na potrzeby potencjalnych kontroli i inspekcji. Przedstawiciele komórek kontrolnych mieli problem z przeprowadzeniem swoich czynności. Albo nie wpuszczano ich na teren magazynowania tych odpadów, albo utrudniano im możliwość przeprowadzenia skutecznej kontroli próbek gleby. Jeden z przestępców w swojej bezwzględności posunął się także do narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia uczestniczącego w czynnościach kontrolnych geodety w pojeździe którego odkręcił śruby mocujące koła, co doprowadziło podczas jazdy ofiary tym samochodem do odpadnięcia jednego z kół i niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Według śledczych działalność przestępcza była prowadzona przez jej lidera oraz członków grupy co najmniej od stycznia 2018 roku. Od tego czasu śledczy wraz z Prokuratorem poświęcili wiele czasu na zbieranie materiału dowodowego, który pozwolił na wymierne czynności procesowe. Udowodniono, że we wspomnianym okresie na terenie ponad 11 hektarów do ziemi zostało wprowadzonych niemal pół miliona metrów sześciennych różnego rodzaju odpadów mających ogromnie negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze. W rezultacie na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie przeprowadzono spektakularne działania wymierzone w członków zorganizowanej grupy przestępczej. W realizacji uczestniczyli funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Gorzowa Wielkopolskiego Łącznie zatrzymano ośmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej w wieku od 30 do 68-lat z jej 59-letnim liderem na czele. Osobom przestawiono 24 zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnym przewożeniu odpadów z zagranicy, składowaniu oraz ich przetwarzaniu, poświadczeniach nieprawdy, groźbach, płatnej protekcji, nielegalnym posiadaniu broni, utrudnianiu czynności służbowych organom do tego uprawnionym oraz narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwa utraty życia bądź uszczerbku na zdrowiu.

W toku dalszych czynności wykonywanych przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie sukcesywnie zbierano materiał dowodowy oraz dokonywano kolejnych zatrzymań. Ustalono i zabezpieczono również na poczet przyszłych kar majątek na łączną kwotę blisko sześciu milionów złotych. Z przedmiotowego postępowania dokonano również wyłączenia materiałów do odrębnego postępowania przeciwko 59-letniemu podejrzanemu o pranie brudnych pieniędzy. W toku tego śledztwa wykonano zabezpieczenie majątkowe wobec podejrzanego na kwotę 27 milionów złotych. W tej sprawie toczy się postępowanie przed sądem. Łącznie opisywane postępowanie objęło 21 podejrzanych wobec których Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała w dniu 30 czerwca 2022 roku akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

źródło: KWP w Gorzowie Wielkopolskim

Facebook