Izraelskie tajne służby

fragm.okładki/ Dom Wydawniczy Rebis

„Poszukiwane silne kobiety”. Która z nas odważyłaby się odpowiedzieć na takie ogłoszenie mając świadomość że rekrutującym jest Mosad? Kim są kobiety wiążące swoje kariery ze służbami specjalnymi? Jakie cechy charakteru, umiejętności i kompetencje są najbardziej pożądanymi w tym fachu? Jaka jest prawdziwa twarz izraelskich tajnych służb? O tym wszystkim przeczytacie w książce „Amazonki Mosadu”. Michael Bar-Zohar oraz Nissim Mishal otworzą przed wami wrota do świata, którego na co dzień nie widać, o którym nie zawsze można napisać, i co więcej, którego tylko nieliczni mogą doświadczyć.

Jeśli jesteście fanami filmów szpiegowskich, a dreszczyk emocji związany z czyhającymi na bohaterów zagrożeniami nie jest wam obcy, to koniecznie zajrzyjcie do „Amazonek Mosadu”. Nie jest to produkcja filmowa, lecz scenariusz, który napisało samo życie. To zbiór historii opartych na faktach i bogatych materiałach źródłowych. Zaletą tej książki jest nie tylko interesująca forma ukazania poszczególnych sylwetek kobiet służących na rzecz Izraela, ale przede wszystkim mnogość perspektyw z jakich obserwujemy życie szpiegów. Za każdą z wojowniczek kryje się osobista, wyjątkowa, nierzadko trudna historia. Niedostępny dla wszystkich świat szpiegów nieustannie pociąga, wręcz przyciąga do siebie jakąś niewidzialną energią magnetyczną. Tajemniczość wzmaga fascynację. Nic dziwnego, że były, są i będą kobiety gotowe na związek z tajnymi służbami.

„Amazonki Mosadu” stanowią żywą lekcję historii o szpiegowaniu. By móc lepiej zrozumieć czym jest Mosad, cofamy się o dobre sto lat. Autorzy w sposób zrozumiały, przejrzysty i interesujący ukazują losy kobiet walczących w obronie swego kraju. Stajemy się świadkami wyrafinowanych operacji wywiadowczych oraz zdarzeń, które nie były dziełem przypadku, lecz efektem doskonale zaplanowanych i zrealizowanych misji. Poznajemy kulisy rekrutacji i werbunku do służb specjalnych, a także zadania jakie stawiano przez kobietami, które zasilały szeregi Mosadu. Niezwykle interesujące ujęcie tematu, ciekawe opisy prowadzonych operacji oraz nietuzinkowe biografie. „Amazonki Mosadu” czyta się z przyjemnością, zwłaszcza że autorzy dołożyli wszelkich starań, aby ukazać zarówno cienie, jak i blaski udziału kobiet w izraelskich służbach. Odważne i innowacyjne rozwiązania, skrupulatnie budowane legendy, ściśle tajne kursy oraz okupione bólem i krwią próby charakteru. Momentami mocne, innym razem przejmujące – takie są historie zawarte w „Amazonkach Mosadu”, które bez wątpienia wzbudzają sporo emocji. Jest miejsce dla historycznych faktów, przestrzeń dla psychologii konfliktów, a także rozmów o dyskryminacji i rozbijaniu szklanych sufitów.

Wielowymiarowość tej publikacji zachęca do głębszych rozważań nad ważną i dostrzeganą rolą kobiet w tajnych służbach. Historia pokazała, że ich zasług nie można wymazać z pamięci społeczności wywiadowczej. Michael Bar-Zohar oraz Nissim Mishal oddają w ręce czytelnika ważną lekturę, która nie tylko uczy, ale dostarcza również wielu cennych przemyśleń. Służba w Mosadzie nie jest wyłącznie niekończącym się pasmem sukcesów. Wręcz przeciwnie. Autorzy pokazują jak olbrzymie ryzyko i liczne zagrożenia czyhają na szpiegów gotowych poświęcić swoje zdrowie i życie w walce o bezpieczeństwo swego kraju. Dlaczego kobiety uwiecznione na kartach tej książki zdecydowały się na związek z Mosadem? Co było główną motywacją skłaniającą je do zamknięcia pewnego rozdziału życia i otwarcia się na coś zupełnie nowego, nieznanego, ale i intrygującego? Czy były to racjonalne decyzje, a jeśli tak, to czy ich konsekwencje można było przewidzieć? O tym przekonacie się sami czytając „Amazonki Mosadu”. Między marzeniem a jego realizacją, podobnie jak między wyobrażeniem o tajnych służbach a ich rzeczywistym bycie, istnieje niekiedy spora przepaść. Odważni ci, którzy decydują się na chwytanie nadarzających się okazji, choć nie zawsze i nie wszyscy z tych przygód wychodzą cali i zdrowi. Czy zatem warto marzyć o podążaniu tropem wybitnych tajnych wojowników Izraela? Z pewnością historie opisane w tej książce zainspirują niejedną kobietę. Reszta musi pozostać milczeniem.

Autor: Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal
Tytuł: Amazonki Mosadu
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 396

Facebook