Złodzieje tożsamości

CBZC

21 listopada 2022r. na terenie województwa dolnośląskiego, funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu przeprowadzili czynności w sprawie oszustwa internetowego związanego z kradzieżą tożsamości.

Internetowi oszuści zamieszczali ogłoszenia na jednym z portali społecznościowych, które dotyczyły możliwości podjęcia pracy poza granicami RP. Przekazane przez osoby dane personalne cyberprzestępcy wykorzystywali do wytworzenia za pomocą specjalistycznego sprzętu komputerowego i oprogramowania spreparowanych dowodów osobistych. Sprawcy rejestrowali szereg numerów telefonów, zakładali w różnych bankach rachunki oraz konta na jednym z serwisów aukcyjnych w wyniku czego możliwe było zawieranie umów kredytowych. W wyniku działalności przestępczej, w okresie od 1 lipca 2022 r. do 21 listopada 2022 r  zawarli co najmniej 120 umów na łączną kwotę około 150 tysięcy złotych oraz usiłowali zawrzeć ponad 100 umów na kwotę około 350 tysięcy złotych. W efekcie zaplanowanych działań, wspólnie z policjantami z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, doprowadzono do zatrzymania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa dwóch mężczyzn w wieku 32 i 34 lat.

W trakcie przeszukania wytypowanych wcześniej miejsc zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, karty sim, specjalistyczną drukarkę wykorzystywaną do drukowania dowodów osobistych oraz podrobione dowody osobiste, a także metamfetaminę. Wobec jednego z mężczyzn zastosowano środek zapobiegawczy w postaci  aresztowania na okres 3 miesięcy.

źródło: CBZC

Facebook