Najnowsze

Nielegalne papierosy

CBŚP

Policjanci z Zarządu w Gorzowie Wlkp. Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu uzyskali informację, z której wynikało, że na terenie województwa lubuskiego i dolnośląskiego działa zorganizowana grupa zajmująca się przestępczością akcyzową. Papierosy bez polskich znaków akcyzy miały być przemycane poza granice Polski i na terenie innych krajów europejskich wprowadzane do obrotu.

Akcję przeprowadzono w listopadzie. W jednym z budynków w Nowej Soli znajdowały się dwie furgonetki, które były wypełnione kartonami z nielegalnymi papierosami. W trakcie przeszukania hal magazynowych funkcjonariusze ujawnili kolejne papierosy oraz poligrafię z nadrukami zastrzeżonych znaków towarowych różnych firm tytoniowych. Łącznie na tej posesji zabezpieczono blisko 3,7 mln szt. papierosów W trakcie działań do sprawy zatrzymano dwie osoby.

Na innej posesji również w Nowej Soli działała pakowalnia papierosów. Tu zabezpieczono ponad 1,5 mln papierosów, urządzenia służące do ich pakowania oraz zatrzymano 5 osób. Kolejne nielegalne papierosy funkcjonariusze przejęli w Lubinie. W jednym z pomieszczeń ukrytych było ponad 1,3 mln sztuk papierosów, które zabezpieczono.

Łącznie, w ramach akcji funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali 7 osób, w tym 3 Polaków i 4 obywateli Mołdawii. W wyniku przeszukania 16 obiektów, tj.: garaży, magazynów, mieszkań położonych na terenie województwa lubuskiego oraz dolnośląskiego, a także pojazdów, funkcjonariusze przejęli ponad 6,5 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy, o szacunkowej wartości blisko 5 mln zł. Gdyby nielegalne wyroby tytoniowe trafiły do sprzedaży, szacowane straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 7,6 mln zł.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz karnoskarbowe. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, decyzją sądu zastosowano wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

źródło: CBŚP

Facebook