Morderca nigdy nie śpi

fragm.okładki "morderca nigdy nie śpi"

Z zabójstwami jest tak, że ile byśmy o nich nie czytali, wciąż dowiadujemy się czegoś nowego. Ktoś mógłby pomyśleć, że zagadnienie to ma swoją ograniczoną objętość i pojemność. Czy faktycznie o zabójcach i ich ofiarach wiemy już wszystko? Naprawdę jesteśmy w stanie powiedzieć, że absolutnie nic nie jest w stanie nas zaskoczyć? A może zbrodnie popełnione w naszym kraju różnią się od zabójstw popełnianych zagranicą? Inne kultury, tradycje, historie, okoliczności, środowisko, czynniki kryminogenne. Zabójstwa nadal szokują, mimo wiedzy jaką już posiadamy.

Nakładem wydawnictwa Feeria ukazała się wyjątkowo mocna pozycja dla czytelników oczekujących prawdziwych, pełnych tragedii i brutalności historii. Świat ukazany w tej publikacji dowodzi, że zabójstwa nie mają płci, popełniane są zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Nie mają też limitów wieku, dokonywane są przez młodych i starszych. Ile zbrodni, tyle motywów, choć zdarza się, że motyw bardzo długo pozostaje nieznany. Autor dołożył wszelkich starań, aby przybliżyć czytelnikom 10 krwawych, tajemniczych i z różnych powodów wyjątkowych spraw kryminalnych. Stał się przewodnikiem po świecie, który z jednej strony napawa odrazą i obrzydzeniem, z drugiej zaś nieustannie intryguje. Mcskyz analizuje śledztwa, które zakończyły się wyrokiem skazującym, a także bada sprawy, które wciąż nie doczekały się swojego finału. Być może dzięki tej książce ktoś, coś wreszcie powie, przekaże śledczym jakieś cenne informacje odnośnie omawianych spraw. Na to pewnie liczą również bliscy ofiar, którzy nie poddają się w osamotnionej walce o sprawiedliwość.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że historie opisane w publikacji mogą wzbudzać szok, niedowierzanie, a nawet strach, tym bardziej, że sprawcy wielu zabójstw nadal nie ponieśli odpowiedzialności za swoje czyny. Autor przybliża ostatnie chwile z życia ofiar, rekonstruuje przebieg zbrodni, pokazuje luki i niespójności w postępowaniach przygotowawczych. Konstruktywnie krytykuje organy ścigania, uwidaczniając błędy i ich wpływ na dalsze losy prowadzonych śledztw. Pewnie będziecie zastanawiać się dlaczego w ogóle doszło do tak makabrycznych zdarzeń kryminalnych? Jakie relacje łączyły zabójców z ofiarami? W tej książce to właśnie pytania ukierunkowują tok myślenia czytelnika. Następuje interakcja, chcemy przyjrzeć się z bliska szczegółom, detalom, staramy się pojąć, jak do licha mogło do tego dojść. Dodam, że niektóre z opisanych miejsc zbrodni zawierają naprawdę drastyczne szczegóły. O tej książce już na różnych grupach dla fanów spraw kryminalnych głośno się dyskutuje. Wiadomo, że jest mocna, w końcu mamy w tych historiach do czynienia z drapieżcami seksualnymi, dewiantami, seryjnymi mordercami, kanibalami, sadystami i wszelkiej maści patologią.

Jak inaczej badać świat zbrodni, jeśli nie poprzez analizę spraw kryminalnych? „Morderca nigdy nie śpi” jest jak atlas map po umysłach zbrodniarzy, dla których życie ludzkie nie miało kompletnie żadnej wartości. Łamali zasady, obalali błędne przekonania o tym, że można być zaatakowanym tylko na odludziu, w ciemnym zaułku. Niestety, w wielu przypadkach dramat rozgrywał się w zupełnie innej scenerii i okolicznościach, w miejscach w których z reguły czujemy się bezpiecznie. Warto poznać szczegóły każdej z opisanych spraw, od jatki w Valensole poprzez rzeź w Aberdeen, aż do zagadkowej egzekucji pewnej rodziny. Jeśli lubcie turystykę kryminalną to macie zagwarantowaną podróż do Finlandii, Francji, Stanów Zjednoczonych, a nawet do urokliwej Grecji. Wszędzie zabijają, wszędzie giną, zmieniają się jednak motywy i okoliczności śmierci. Publikacja poza porządną dawką emocji dostarcza również wiedzy. Na wielu stronach autor przypiął karteczki z wyjaśnieniem podstawowych terminów kryminalistycznych. Dowiecie się jaką wartość dowodową ma analiza śladów krwawych, w jakich sprawach przełomem okazały się badania genetyczne, a także czym różnią się typy seryjnych morderców.

Książka dopracowana w każdym calu, cieszy estetyka i szata graficzna, od intrygującej okładki po lustracje dopełniające treści poszczególnych rozdziałów. Uczy, wyzwala emocje, dostarcza informacji, skłania do zadumy i dalszego zgłębiania świata zbrodni. Historie te nie napawają optymizmem, nie taka jest ich rola. Powinniśmy z nich wyciągnąć konkretne wnioski. Każdy z nas bez względu na to jakie wiedzie życie, gdzie mieszka, jakimi ludźmi się otacza, może stać się ofiarą mordercy. To może być ktoś z naszych bliskich, znajomych, bądź zupełnie obcy człowiek. Do zabójstwa nie musi dojść pod osłoną nocy, w melinie czy na leśnej polanie. Zapomnijcie raz na zawsze o mitach, którymi obrosła zbrodnia. Prawda, nawet ta niewygodna, zasługuje na naszą uwagę. Książka „morderca nie śpi” otwiera oczy nawet tym, którzy błędnie sądzili, że słyszeli już o wszystkich potwornościach, do których zdolni są zabójcy. Granica nieludzkości została ponownie przesunięta.

Autor: mcskyz
Tytuł: morderca nigdy nie śpi
Wydawca: Wydawnictwo Feeria
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 280

Facebook