Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej

CBŚP

Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, działającej w latach 2016-2020, głównie na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Członkowie grupy prowadząc działalność pozorującą handel drewnem, paletami oraz usługami o szerokim spektrum działalności, wystawiali nierzetelne faktury VAT, nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych o szacunkowej wartości co najmniej 112 mln zł. Następnie poprzez transakcje między rachunkami bankowymi, pozorowali płatności za te faktury. Straty podatkowe Skarbu Państwa w wyniku działania grupy są milionowe.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przeprowadzenie akcji, w wyniku której w Warszawie, Radomiu i Łodzi funkcjonariusze zatrzymali 7 osób. Podczas działań przeszukano siedziby spółek, biur rachunkowych i prywatnych mieszkań, zabezpieczając przy tym m.in. dokumentację, nośniki danych i telefony komórkowe. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte kilka milionów złotych, w postaci nieruchomości, gotówki, złotej biżuterii oraz luksusowych zegarków.

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu, wystawiania nierzetelnych faktur na kwoty wielokrotnie przewyższające mienie wielkiej wartości stanowiących tzw. zbrodnię fakturową oraz przestępstw skarbowych. Decyzją sądu, na wniosek prokuratora, dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

źródło: CBŚP

Facebook