Ekstremalni

Podróżują, ale nie do miejsc, w których można na spokojnie odpocząć i zregenerować siły. Zwiedzają świat, chociaż nie przywożą zbędnych gadżetów czy kiczowatych pamiątek. Pojawiają się tam, gdzie nasza stopa raczej nie postanie. Wchodzą do miejsc, w których nie chcielibyśmy się znaleźć. Po co to robią? Aby ratować ludzkie życie. O kim mowa? Oczywiście o ratownikach, medykach, strażakach oraz specjalsach, którzy stali się w swoich profesjach po prostu wybitni. Byli pionierami, wprowadzali innowacje, nieustannie poszukiwali nowych rozwiązań. Brali udział w akcjach, które okazywały się być prawdziwym testem nie tylko z wiedzy i procedur, ale przede wszystkim z człowieczeństwa.

O takich ratownikach, odważnych, wyjątkowych, będących wzorem dla kolejnych pokoleń jest książka Dariusza Jaronia. Autor dotarł do bardzo ciekawych rozmówców, którzy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym i życiowym. Historie przez nich przywołane wzbudzają szereg, często trudnych emocji. Czytelnik otrzymuje niezwykłe świadectwo bohaterstwa, choć o bohaterowaniu większość z ratowników nie chce nawet słyszeć. Czy słusznie? Przekonajcie się sami. Poszczególne rozdziały publikacji poświęcone są zdarzeniom, które wywoływały szok, niedowierzanie, czy sprzeciw. Od lokalnych, rodzimych akcji ratunkowych po międzynarodowe, skoordynowane akcje w których zaangażowani byli także Polacy. Być może o większości z tragicznych historii już słyszeliście, teraz macie jednak okazję uzupełnić wiedzę o kwestie związane z medycyną ekstremalną. Co ją różni od medycyny cywilnej? Z jakimi zagrożeniami wiąże się niesienie pomocy w strefach zagrożeń, w warunkach niepewności i przy permanentnym stresie? Dużo w tej książce osobistych relacji osób, które były na miejscu najbardziej krwawych, trudnych, czy wręcz ekstremalnych akcji.

Rozmówcy Dariusza Jaronia opowiadają o swoich początkach, o drodze do ratownictwa ekstremalnego. Każdy z nich wyspecjalizował się w pewnej dziedzinie, która w większości przypadków przerodziła się w pasję. Nic jednak nie stało się nagle. Historie zawarte na kartach tej książki obrazują z jakimi żywiołami musi zmagać się ratownik wyruszający na akcję ratunkową. Z lektury dowiecie się także w jaki sposób ten styl życia, praca, służba ukształtowały ich wnętrza, a może nawet i zmieniły. Naprawdę ciekawi ludzie z ciężkimi bagażami przeżyć i wspomnień. Trochę szaleni, ale w dobrym tego słowa znaczeniu, zmotywowani, niezłomni, zdeterminowani, wiedzący czego chcą, ale też świadomie korzystający z okazji jakie niesie życie. Poruszające historie z pewnością sprawią, że niejednemu czytelnikowi i czytelniczce zrobi się po ludzku smutno. Taki jest świat ratownictwa ekstremalnego z wszystkimi jego blaskami i cieniami, dobrymi wieściami i paraliżującymi, złymi informacjami.

Jednym zaimponują, inni być może będą potrzebowali czasu, aby zrozumieć cel i motywacje ratowników. Mnie osobiście ta książka totalnie zafascynowała, sprawiła, że dziś o ratownictwie wiem znacznie więcej niż wczoraj. Dariusz Jaroń otworzył włazy między innymi do medycyny górskiej, polarnej i katastrof. Ukazał wpływ tragedii na dalsze losy poszczególnych dziedzin medycyny, ale przede wszystkim wydobył na światło dzienne ludzi, którzy wykonują naprawdę solidną robotę. Czytając „Ekstremalnych” przygotujcie się na ekstremalną turystykę i mroczne oblicze natury. Poznacie smak zagrożeń, lęków i strachu. Udacie się do strefy śmierci, prowizorycznych szpitali, miejsc, w których życie straciło wiele osób. Będzie bolało, tak jak w ringu, o którym zresztą również dowiecie się z tej książki.

Ekstremalnych” polecam wszystkim zainteresowanym bezpieczeństwem własnym i swoich bliskich, każdy z nas może potrzebować pomocy. Warto wiedzieć jak zachować się i postępować w sytuacjach zagrożeń. Wybitni specjaliści, wspaniali ratownicy i medycy opowiedzą wam o swoich doświadczeniach, małych i większych przełomach w ratownictwie ekstremalnym. Spora dawka psychologii, ciekawostek o życiu na misji, udziale w wyprawach, które dla niektórych zakończyły się śmiercią. Co jest warte podkreślenia, ta publikacja traktuje o śmierci, a dokładniej o wyrywaniu ofiar z jej objęć. Medycyna wciąż poszukuje najlepszych rozwiązań, za każdą z innowacji kryją się ludzie, ich wizje, ciężka praca, upór i pragnienie zmian na lepsze.

Ekstremalni” są budującą lekturą dla wszystkich, którzy chcą przekonać się ile warte jest życie ludzkie, z jakimi wyrzeczeniami wiąże się praca w ratownictwie. Czy jest to zawód dla każdego? Jakie trzeba posiadać predyspozycje i umiejętności, aby móc pomagać innym? Pora na poznanie ekstremalnej strony medycyny, która zatacza coraz szersze kręgi i pochłania coraz więcej ofiar. Góry, jeziora, trudne, egzotyczne tereny przyciągają nowych śmiałków. Niestety nie wszyscy potrafią oszacować ryzyko wyprawy, o czym bardzo ciekawie opowiada jeden z rozmówców Dariusza. Mądra, pasjonująca i ważna lektura dla każdego. Zachęcam do zgłębiania tajników medycyny ekstremalnej. Kto wie, może pod wpływem historii opisanych w „Ekstremalnych” ktoś z was postanowi zmienić ścieżkę zawodową i uda się w kierunku ratownictwa? Inspiracja? Czemu nie? Życie potrafi zaskoczyć, nie tylko w górach, na biegunie, pustyni, pod wodą czy w mroku jaskini. Przeczytajcie tę książkę, koniecznie.

Autor: Dariusz Jaroń
Tytuł: Ekstremalni
Wydawca: Wydawnictwo SQN
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 412

Facebook