Masowe morderstwo

Poszukiwacze Światła, fragm.okładki

Pojechał, by poznać prawdę o brutalnym zabójstwie Trzech z Okriki. Zlecenie jakich wiele, wyjazd, zbadanie motywu i przebiegu zbrodni, następnie sporządzenie raportu. I pewnie wiódłby nadal swoje przewidywalne, nudne życie, gdyby nie fakt, że ty razem los się do niego uśmiechnął. Philip otrzymał propozycję, z gatunku tych nie-do-odrzucenia. Czy podjął słuszną decyzję?

Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka o intrygującym tytule „Poszukiwacze światła”. Z okładki emanuje ciepło i egzotyka. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom, w tej historii słońce nie działa na korzyść ofiar. Femi Kayode przygotował dla czytelników piekielnie mocną historię obnażającą mroczną stronę Nigerii. Śledząc losy bohaterów będziecie podróżować między Stanami Zjednoczonymi, a ziemią, która przesiąkła krwią i przemocą. Czy może być gdzieś jeszcze bardziej niebezpiecznie, niż w Ameryce? Na te pytania również Philip, wybitny psycholog śledczy, będzie poszukiwał odpowiedzi. Wyprawa do Okriki stanie się podróżą życia, doświadczeniem, które z pewnością wiele go nauczy. Na szczęście temu zdobywaniu wiedzy będziecie przyglądać się z bliska. Dobry thriller to taki, którego siła słów rozbudza upiorne myśli czytelników. Pokonuje drogę od A do Z, by po drodze zaliczyć stację: strach, lęk, paraliż. Jest jak koszmar, o którym mimo wszystko marzymy. Taka właśnie jest historia napisana przez Kayode. Przeraża, ale jednocześnie nie daje spokoju, dopóki nie poznamy prawdy.

Wszyscy wiemy, że droga do tego co prawdziwe, do ustaleń faktycznych, może być trudna, długa i pełna niebezpieczeństw. Psycholog śledczy to człowiek, który niczym mag zdobył wiedzę tajemną z zakresu zbrodni. Ktoś taki, jak nasz Philip, miał nie tylko wiedzę i doświadczenia, ale przede wszystkim miał do wykonania misję specjalną. Dlaczego to właśnie jemu powierzono to dość ryzykowne zlecenie? Czy lecąc w nieznane miał świadomość, co zastanie w mieście ziejącym nienawiścią? Przyznam, że bardzo ciekawie zostały zaakcentowane wątki rasizmu, nierówności społecznych, a także napięć oraz konfliktów etnicznych. Krwawe, brutalne zabójstwo chłopców – jak ich przedstawia autor – stało się punktem wyjścia do rozważań o psychologii tłumu i zjawiskach psychospołecznych. I nie jest to psychologiczny bełkot, ale próba ukazania mechanizmów uruchamiających maszynę przemocy i nienawiści.

Czytając „Poszukiwaczy światła” będziecie wspólnie z Philipem łączyć kropki, by w ostatecznym rozrachunku poznać motywy brutalnego, masowego morderstwa. Kilkaset stron pełnych nagłych i niespodziewanych zwrotów akcji oraz fałszywych tropów. Nie wszystkim zależy na wykryciu zbrodniarza, i to jest chyba największą zagadką tej sprawy kryminalnej. Jestem ciekawa, jak wyobrażacie sobie pracę psychologa śledczego. Czy podobnie jak Philip, stosuje on metodę karteczek samoprzylepnych? Przyznaję, brzmi ekscytująco. Któż z nas nie marzył o odkryciu tego, co przestępca starał się za wszelką cenę ukryć?

Zapowiada się dobra zabawa, w końcu thriller poza emocjami dostarcza też dla naszego umysłu solidnej porcji rozrywki. Dedukcja – tak. Mnóstwo znaków zapytania – owszem. Fałszywe tropy – pełno. Przygotujcie się na długą podróż z psychologiem śledczym. Polecicie tam, dokąd nikt o zdrowych zmysłach nie wybrałby się bez wsparcia i ochrony. Czyżbyśmy mieli bohatera, który dla młodych adeptów psychologii stanie się wzorcem? Czemu nie, w końcu życie pisze swoje własne scenariusze, a zbrodnie takie jak te, opisane w „Poszukiwaczach świateł”, nadal mają miejsce. Być może o wielu z nich nigdy się nie dowiemy, co nie oznacza, że przemoc i nienawiść na zawsze opuściły nigeryjską ziemię. Polecam ten thriller wszystkim zainteresowanym problematyką zabójstw. Czytelnikom, którzy cenią starą szkołę rozwikływania zagadek kryminalnych. Odbiorcom słowa nastawionym na poszukiwanie tego, co zdaje się być niemożliwym – sprawiedliwości. Zdaje się, że właśnie ta cecha przesądza o wyjątkowości fabuły „Poszukiwaczy świateł”. Bezpardonowa walka o prawdę na temat zdarzenia, które wstrząsnęło nie tylko mieszkańcami Okriki. Karkołomne zadanie, zwłaszcza, że przeciwnik jest silny i niewidzialny, a czas nie działa na korzyść Philipa. Wszyscy wiedzą, kto ich zamordował, ale nikt nie wie dlaczego.

Autor: Femi Kayode
Tytuł: Poszukiwacze światła
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 389

Facebook