Mafia wnuczkowa

źródło: KSP

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej pracowali nad sprawą oszustw dokonywanych metodą na „wnuczka, policjanta czy adwokata” od września ubiegłego roku. Wówczas na terenie Piaseczna nieznani sprawcy wyłudzili od starszego mężczyzny 81 tysięcy złotych. Jak się okazało, miesiąc wcześniej do podobnego wyłudzenia, tym razem kwoty 25 tysięcy złotych, doszło na terenie Łodzi.

Funkcjonariusze po wykonaniu różnego rodzaju sprawdzeń i ustaleń, a także analizy zaistniałych przypadków ustalili, że związek z oszustwami mogą mieć mieszkańcy Warszawy i okolic. W związku z tym zostały zorganizowane działania, podczas których w ręce policjantów wpadło pięciu mężczyzn w wieku od 18 do 23 lat. Pierwsze zatrzymanie miało miejsce na terenie województwa podlaskiego. Policjanci prowadzący działania zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który wiedząc, że jest poszukiwany przez organy ścigania listem gończym miał zamiar wyjechać z kraju. 23-latek w trakcie zatrzymania próbował wprowadzić funkcjonariuszy w błąd, podając fałszywe dane.

Do kolejnych zatrzymań w realizowanej przez kryminalnych sprawie doszło kilka dni później, kiedy to podczas zorganizowanych działań wpadło kolejnych czterech mężczyzn. Wszyscy zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która specjalizowała się w popełnianiu przestępstw na osobach starszych metodą na „wnuczka, policjanta czy adwokata”. Ponadto podejrzani odpowiedzą za oszustwa, które skutkowały niekorzystnym rozporządzaniem własnym mieniem przez osoby poszkodowane. Dodatkowo jeden z zatrzymanych 18-latków odpowie za uczestnictwo w obrocie znaczną ilością środków odkurzających i substancji psychotropowych. Na wniosek prokuratora sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec zatrzymanych tymczasowych aresztów na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że podejrzani usłyszą kolejne zarzuty związane z popełnianymi oszustwami.

źródło: KSP

Facebook