Niewykryta sprawa zabójstwa Evy GÖTZ

fot. Biuro Kryminalne KGP, Biuro Komunikacji Społecznej KGP

Po 26 latach niemiecka Policja i prokuratura wracają do niewykrytej sprawy zabójstwa studentki biologii Evy GÖTZ, do którego doszło w styczniu 1997 roku w Niemczech. Policjanci publikują szczegóły dotyczące zbrodni, jak również zdjęcia furgonetki podobnej, do tej widzianej zarówno na miejscu zdarzenia, jak i w miejscu odnalezienia zwłok kobiety w powiecie Tuttlingen.

Okulary należące do zamordowanej

W niedzielę, 26 stycznia 1997 roku, wówczas 26-letnia studentka biologii Eva GÖTZ, wróciła pociągiem z Annweiler/Palatynat przez Karlsruhe do Freiburga im Breisgau. Po przybyciu o godzinie 21:08 na dworzec główny we Freiburgu, Eva GÖTZ prawdopodobnie szła pieszo do domu ulicą Stefan-Meier-Straße przez dzielnicę Institutsviertel.

Tam kilku świadków około godziny 21:20 usłyszało krzyk kobiety i jednocześnie zauważyli oni kanciastą, kremową furgonetkę  na czarnych tablicach rejestracyjnych z białym napisem (być może polskich), zaparkowaną na skraju pasa jezdni na wysokości ówczesnej stacji benzynowej DEA, naprzeciwko numeru domu 109 przy ulicy Stefan-Meier-Straße. Pojazd ten widziany był już po południu w tej okolicy.

Należy wyjść z założenia, że sprawca przy użyciu siły wepchnął studentkę do pojazdu i potem odjechał w kierunku wschodnim przez Schwarzwald/drogą federalną nr 31 w okolicę miasta Blumberg/Geisingen. Wielu świadków zauważyło tam od godziny ok. 23:00 opisaną furgonetkę.

W poniedziałek, 27 stycznia 1997 roku, około godziny 08.45, Eva GÖTZ została odnaleziona martwa na skraju polnej drogi przy drodze krajowej nr 185, między Geisingen a Blumberg (powiat Tuttlingen). W pobliżu miejsca odnalezienia zwłok pojazd – furgonetka widziany był po raz ostatni przez świadków około 02.30.

Zdjęcie furgonetki podobnej, do tej widzianej zarówno na miejscu zdarzenia, jak i w miejscu odnalezienia zwłok kobiety.

Poniżej kilka informacji o ewentualnym pojeździe użytym najprawdopodobniej do popełnienia zbrodni:

  • stara, kanciasta furgonetka / dostawczak w złym stanie
  • kolor: kremowy / beżowy / zielono-beżowy / żółty / brudny biały
  • ewentualnie część karoserii w formie lamelek / żeberek
  • okrągłe reflektory
  • kilkuskrzydłowe drzwi tylne
  • czarna tablica z białym napisem
  • pojazd w typie Peugeot, Typ J7 lub J9

Funkcjonariusze niemieccy zwracają się do wszystkich osób, które mogą mieć jakiekolwiek cenne informacje, które pomogłyby wyjaśnić tę zbrodnię, bądź mogą udzielić informacji na temat beżowej furgonetki, z prośbą o kontakt z Wydziałem Śledczym Rottweil pod numerem telefonu:+49 (0) 741 477-1111 lub pocztą elektroniczną na adres: rottweil.kd.k1.ab-coldcase@polizei.bwl.de lub z innym posterunkiem Policji w Niemczech bądź z polską Policją pod numerem 112 lub na adres e-mail: archiwumx@policja.gov.pl.

Policjanci proszą również o kontakt mężczyznę, który w 2003 roku zadzwonił ze Szczecina do redaktorki programu „Fahndungsakte“ w Niemczech, po polsku: Akta śledztwa, i podał wskazówkę odnośnie pojazdu.

źródło: Biuro Kryminalne KGP, Biuro Komunikacji Społecznej KGP

Facebook