Psy bojowe

CPKP „BOA

Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” zorganizował warsztaty z udziałem przewodników psów bojowych. Szkolenie to było połączone z ćwiczeniami policyjnych pilotów z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP, instruktorów ratownictwa klasycznego, speleologicznego i ratownictwa lotniczego z CPKP „BOA” oraz karkonowskiej grupy GOPR. Nadzór nad bezpieczeństwem zwierząt sprawowali weterynarze z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej, natomiast pod postacią pozorantów zapewniła Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu.

W ćwiczeniach wzięło udział 8 psów: pracujące psy bojowe z SPKP i CPKP „BOA”, psy będące w trakcie kończącego się kursu psów bojowych realizowanego przez ZKP w Sułkowicach oraz psy wojskowe. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu trasy przez goprowców udało się w jednym, 6-godzinnym marszu wykorzystać uwarunkowania terenu w okolicach zapory w Pilichowicach do budowania pewności siebie zwierząt w dość nietypowym dla nich terenie. W zadaniach do wykonania instruktorzy wykorzystywali również naturalne uwarunkowania terenu, formacje skalne, mosty metalowe czy samą zaporę. Policyjne psy bojowe miały także okazję sprawdzić się podczas wspólnych ćwiczeń z goprowcami w działaniach ratowniczych.

Drugi dzień szkolenia został poświęcony pracy z pozorantami. Przeprowadzona symulacja zakładała, że psy bojowe podczas przeszukiwania terenu spotykają kilka osób poszukiwanych w tym samym czasie. Po powrocie na Górę Szybowcową, gdzie znajdowała się baza policyjnego Black Hawka, przewodnicy wraz z psami bojowymi zapoznawali się z maszyną oraz ćwiczyli wsiadanie i wysiadanie z niej. Obowiązkowym punktem tego dnia dla wszystkich kursantów było odbycie lotów na pokładzie śmigłowca. Po godzinie 18 odbyły się nocne zajęcia z wykorzystaniem śmigłowca i przy wykorzystaniu gogli noktowizyjnych przez kursantów. W środę zespoły przemieściły się na teren starej kopalni kruszywa, która zapewniała świetne możliwości wykonania ćwiczeń z przeszukania terenu przez zespoły K9. Teren wyrobiska o średnicy około 400 metrów otoczony był wysokimi na 30 metrów prawie pionowymi ścianami a na dole porośnięty rzadkim lasem. Każdy pies wykonywał swoje zadania polegające na znalezieniu pozoranta bądź w przypadku psów GOPR odnalezieniu osoby potrzebującej pomocy.

źródło: Policja

Facebook