Prawdziwe zbrodnie

cbs reality

W marcu kanał CBS Reality zaprasza na premierę dwóch programów true crime. Na początku miesiąca na antenie pojawi się pełnometrażowy dokument „Morderstwo, które zmieniło Wielką Brytanię”. Film opowiada o wstrząsającej zbrodni, medialnym śledztwie i najgłośniejszej pomyłce wymiaru sprawiedliwości w brytyjskiej historii kryminalnej. Bohaterami programu są Paul Britton – czołowy psycholog sądowy i profiler pracujący nad sprawą, Gary Copson – emerytowany komendant policji metropolitalnej oraz Colin Stagg – mężczyzna oskarżony i uwięziony za przestępstwo, którego nie popełnił. Drugą marcową premierą true crime jest seria „Geneza seryjnego mordercy”, w której dr Bryanna Fox, czołowa psycholożka kryminalna i była agentka FBI, przeanalizuje genezę seryjnego mordercy.

5 marca na antenie swoją premierę będzie mieć wyjątkowy dokument „Morderstwo, które zmieniło Wielką Brytanię”, ukazujący kulisy jednej z najgłośniejszych zbrodni, jakie popełniono w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich 30 lat – morderstwa Rachel Nickell.

15 lipca 1992 roku na Wimbledon Common w Londynie doszło do wstrząsającej zbrodni. Rachel, młoda matka, spacerowała ze swoim dwuletnim synem, gdy została brutalnie napadnięta. Morderca zaskoczył kobietę, zadał jej wiele ciosów ostrym narzędziem i wykorzystał. Syn Nickell przeżył atak. Po odkryciu ciała ofiary policja rozpoczęła śledztwo i zaangażowała do niego najlepszych specjalistów w kraju, w tym Paula Brittona – czołowego psychologa kryminalnego i profilera. W sprawie śmierci Rachel przesłuchano ponad 30 mężczyzn, ale to jeden zwrócił szczególną uwagę policji. Był nim Colin Stagg, stały bywalec parku Wimbledon Common. Śledczy postanowili zastawić na niego pułapkę. Śmierć Rachel Nickell odbiła się szerokim echem w brytyjskich mediach i policja znalazła się pod ogromną presją – musieli znaleźć mordercę. Stagg wydawał się być idealnym podejrzanym, ale czy na pewno?

W programie Paul Britton, który do tej pory unikał wypowiadania się publicznie na temat tej zbrodni, wreszcie przerywa milczenie. Z serii ekskluzywnych wywiadów wyłania się o wiele bardziej złożona historia tego głośnego śledztwa i najgłośniejszej pomyłki wymiaru sprawiedliwości w brytyjskiej historii kryminalnej, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. Obok Paula Brittona, udzielającego swojego pierwszego w życiu wywiadu, w programie pojawi się także emerytowany komendant policji metropolitalnej, Gary Copson, a także sam Colin Stagg.

Premiera dokumentu „Morderstwo, które zmieniło Wielką Brytanię” odbędzie się w niedzielę, 5 marca o 21:00.

Z kolei w poniedziałek, 6 marca na antenie CBS Reality pojawi się trzymająca w napięciu, niezwykle interesująca seria true crime „Geneza seryjnego mordercy”, w której dr Bryanna Fox, czołowa psycholożka kryminalna i była agentka FBI, przy użyciu profilowania kryminalistycznego opartego o materiał dowodowy (Evidence Based Profiling, EBP) przeanalizuje genezę seryjnego mordercy.

W programie dr Fox będzie identyfikować i badać zachowania z dzieciństwa i dojrzewania mogące mieć wpływ na dorosłe życie przestępcy – stopniowe przesuwanie granic i porzucenie zasad moralnych, które doprowadziły go do punktu kulminacyjnego – popełnienia pierwszego i kolejnych morderstw. Postawi również pytania dotyczące behawioralnych sygnałów alarmowych, dzięki którym można było zapobiec zbrodniom.

Przy wykorzystaniu EBP i VICAP (baza danych Programu Ścigania Brutalnych Przestępców FBI) dr Fox prześledzi w jaki sposób i z jakich powodów doszło do popełnienia zbrodni oraz jakie czynniki zewnętrzne, zachowania mordercy i wczesne przejawy psychopatii do tego doprowadziły. Przedstawi również pogłębione spojrzenie na to, jak powyższe informacje korelują z danymi znajdującymi się w zasobach służących do wykrywania przestępstw, wykorzystywanych dziś przez detektywów. Oprócz byłej agentki FBI, w programie pojawią się także eksperci, którzy przedstawią widzom oparte na własnych doświadczeniach dane, informacje i fakty.

Premiera serii true crime „Geneza seryjnego mordercy” odbędzie się w poniedziałek, 6 marca o 21:00. Kolejne odcinki emitowane będą od poniedziałku do piątku o 21:00 (do17 marca).

Źródło: KoMMitet PR

Facebook