Niewolnicy dopaminy

fragm.okładki "Niewolnicy dopaminy"

Od nadmiaru głowa nie boli – kto z nas nie słyszał przynajmniej raz tej „mądrości”? Boli czy nie boli? Nie wiadomo. Zdaje się, że nie istnieje jedna, uniwersalna recepta na szczęście. Czym w ogóle ono jest i dlaczego za wszelką cenę dążymy do jego osiągnięcia?

Nakładem wydawnictwa ZYSK i S-KA ukazała się niezwykle ciekawa książka Anny Lembke, profesorki psychiatrii i medycyny uzależnień w Standford University School of Medicine. Autorka dzieląc się bogatym doświadczeniem zawodowym w obszarze chorób psychicznych opowiada o problemach swoich pacjentów. „Niewolnicy dopaminy” są zwierciadłem społeczeństwa, które nie potrafili znaleźć równowagi między przyjemnością a bólem. Efekt? Życie staje się koszmarem. Historie zawarte w publikacji ukazują skomplikowane i złożone mechanizmy uzależnień od przyjemności, które finalnie prowadzą do cierpienia. Anna Lembke w sposób zrozumiały i interesujący przytacza wyniki licznych eksperymentów, kreśląc prawdę o działaniu ludzkiego mózgu.

Dlaczego technologiczne nowinki, elektroniczne dobrodziejstwa i wszechobecność bodźców prowadzą do śmierci z rozpaczy, samobójstw, depresji oraz lęków czy zaburzeń psychicznych? Jak wygląda błędne koło leczenia pacjentów, którzy zamiast odpowiedniej diagnozy i terapii otrzymują kolejne garście tabletek? Anna Lembke opisuje przyczyny i skutki nadmiernego, kompulsywnego poszukiwania szczęścia pod różnymi postaciami. Odsłania dramatyczne konsekwencje niedostrzegania związków przyczynowo-skutkowych. Porusza między innymi problematykę uzależnień od technologii, seksu, substancji chemicznych czy rozrywki. To przejmujący w gruncie rzeczy obraz zachwiania fundamentami, które nie udźwignęły ciężaru obfitości naszej epoki. Wiele z kwestii zawartych w tej publikacji dotyczy nas wszystkich, młodych i starszych, którzy niemal całą dobę pozostają aktywni w wirtualnej czasoprzestrzeni.

Paradoksalnie, to co miało przynieść szczęście, przynosi często rozczarowanie, ból i rozpacz. Dlaczego tak się dzieje? By móc zrozumieć funkcjonowanie mechanizmu nagrody warto zapoznać się z treścią publikacji. Autorka bazując na autentycznych historiach swoich pacjentów ukazuje tragiczne skutki pogoni z przyjemnościami i unikaniem bólu. Zachęcam do uważnej lektury wszystkich, bez względu na to, czy w waszym najbliższym otoczeniu znalazły się osoby uzależnione. Najważniejsze, aby być świadomym zagrożeń, które początkowo wydają się być niegroźnymi. Neurobiologia fascynuje, nic dziwnego że chcemy wiedzieć o sobie więcej, być bardziej świadomymi tego kim jesteśmy i dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej. Publikacja jest kompromisem między literaturą naukową, a poradnikiem, przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, zarówno dla praktyków, jak i teoretyków. Szczególnie zachęcam do sięgnięcia po „Niewolników dopaminy” czytelników, którzy stawiają pierwsze kroki w psychologii eksperymentalnej i psychiatrii. Myślę, że to będzie świetne wprowadzenie do świata neurobiologii, problematyki uzależnień oraz wzmożonej konsumpcji. Prawda może zaboleć, ale jest nieuniknionym etapem w procesie uwalniania się z kajdan złudnego poczucia szczęścia.

Energia uwieczniona na okładce książki odzwierciedla siłę dopaminy. Anna Lembke nie tylko zdradza sekrety funkcjonowania mózgu, ale wskazuje na skuteczne metody leczenia uzależnień oraz strategie samoograniczania. Warto wsłuchać się w siebie, spojrzeć na własne życie, wyciszyć, odkryć prawdziwe przyczyny (nie)szczęścia. Tym bardziej zachęcam tych, którzy dużo i ciężko pracują, a w weekendy resetują się równie intensywnie. Jak spędzamy czas, co sprawia nam radość, jak odpoczywamy, co nam doskwiera, boli, dokucza? Książka o ludziach i dla ludzi, napisana z lekkością o sprawach trudnych, nieraz tabu. Dlaczego tak wielu z nas staje się więźniami dopaminy, uzależniając się od bólu? Jakie potrzeby próbujemy zaspokajać i jaki jest tego efekt? Być może znacie sposoby na utrzymanie równowagi w epoce obfitości? Jeśli tak, to koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Autor: Anna Lembke
Tytuł: Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości
Wydawca: Wydawnictwo ZYSK i S-KA
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 286

Facebook