Mentalność zwiadowcy

fragm.okładki "Mentalność zwiadowcy" Julia Galef, wyd. ZYSK i S-KA

Czy wiecie co łączy szefa wydziału kontrwywiadu z rozumowaniem motywowanym trafnością? Dlaczego w śledztwie w sprawie Dreyfusa mieliśmy do czynienia z rozumowaniem tendencyjnym? Czym w ogóle jest rozumowanie, i w jaki sposób wpływa ono na postrzeganie rzeczywistości, podejmowanie decyzji i nasze zachowania? Czy kognitywistyka ma swoje zastosowanie na sali sądowej oraz w prowadzonych postępowaniach dowodowych? Dużo pytań, jak na początek, a wierzcie mi, że to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Nakładem Wydawnictwa ZYSK i S-KA ukazała się książka Julii Galef „Mentalność zwiadowcy”. Autorka znana jest między innymi z TED Talk „Why You Think You’re Right – Even If You’re Wrong” oraz popularnego podcastu „Rationally Speaking”. Tym razem Julia przygotowała dla odbiorców konkretną, opartą na praktyce porcję wiedzy z zakresu psychologii. Bez skomplikowanych terminów i zrozumiałym językiem wyjaśnia mechanizmy działania naszego mózgu. Wraz z autorką docieramy do sedna problemu, analizując przyczyny dla których niektórzy ludzie widzą rzeczy jasno, a inni nie. Badamy prawdę i kłamstwa, poznajemy różnice pomiędzy mentalnością żołnierza a mentalnością zwiadowcy. Nie zadowalamy się powierzchownymi wyjaśnieniami, lecz szukamy głębiej.

W książce zamieszczono szereg przykładów doskonale ilustrujących omawiane zagadnienia związane z konstrukcją naszych umysłów. Przekonujemy się jak działa człowiek, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do samooszukiwania, dlaczego niechętnie przyznaje się do błędów i jakie przez to ponosi konsekwencje. Publikacja podzielona została na pięć części. Pierwsza dotyczy argumentów za mentalnością zwiadowcy, druga rozwijania samoświadomości, trzecia zaś sukcesów bez złudzeń. Czy jesteśmy w stanie zrealizować cel, odnieść sukces bez oszukiwania siebie i innych? Bez wmawiania światu, że nasz projekt na pewno okaże się strzałem w dziesiątkę? Bardzo ciekawy rozdział, między innymi o ludziach sukcesu, którzy na początku swojej drogi ani nie byli zbyt pewni siebie, ani nie gwarantowali powodzenia przedsięwzięć. Jak zatem stali się milionerami? Przekonajcie się sami, czytając „Mentalność zwiadowcy”. Część czwarta może być dla niektórych czytelników momentem przełomowym, albowiem Julia wskazuje na korzyści wynikające ze zmiany zdań, popełniania błędów, mylenia się, czy też uciekania ze swojej kabiny pogłosowej. Ostatnia część poświęcona jest tożsamości, a zwłaszcza tożsamości zwiadowcy.

Przygotujcie się na skok przez „płot Chestertona”, rozwikłanie zagadki pawiego ogona oraz analizę zjawiska określanego syndromem wysokiego maku. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób otoczenie w którym funkcjonujecie determinuje wasze postępowanie oraz postrzeganie tego, co słuszne i prawdziwe, koniecznie zapoznajcie się z „Mentalnością zwiadowcy”. Dzięki prostym regułom, schematom i wyjaśnieniom będziecie mieli okazję lepiej poznać samych siebie, odnaleźć odpowiedzi na często trudne pytania. Spojrzeć na podejmowane decyzje, osądy i przekonania z nowej, innej perspektywy. To perspektywa badacza, obserwatora, który odkłada emocje na bok i bierze pod lupę rozumowanie. Dla osób chcących dowiedzieć się dlaczego poddają się na samym początku walki o realizację marzeń polecam podrozdział dotyczący sabotowania własnych celów. Książka nie zawiera gotowych porad, które wdrożycie od jutra. Pokazuje korzyści i zalety myślenia w trybie mentalności zwiadowcy, a także cenę jaką płacimy za wiarę w kłamstwa.

Mentalność zwiadowcy” jest publikacją, która wymaga zarówno uwagi, jak i skupienia. Między autorką, a czytelnikiem zachodzi szereg interakcji, pojawiają się skierowane do nas pytania. I każdy na te pytania z pewnością znajdzie własne odpowiedzi. Julia omawia ciekawe wyniki badań dotyczących przekonań (a także mody w dziedzinie przekonań) i zarządzania wrażeniem. Jeśli macie dość myślenia jak żołnierz i chcecie stać się zwiadowcą dysponującym czytelną mapą rzeczywistości, to koniecznie zapoznajcie się z treścią książki Julii Galef. To również cenne źródło wiedzy o życiu w kłamstwie, oszukiwaniu dla dobra siebie i innych, poczuciu szczęścia, odsuwaniu rozpaczy, a także funkcjonowaniu w obliczu zagrożeń. Myślę, że każdy znajdzie coś, co go autentycznie zaciekawi. Warto zbadać pewne obszary, których dotąd być może nie mieliście okazji dokładnie poznać. Nie chcę posługiwać się jakimiś wyświechtanymi, górnolotnymi obietnicami, że oto zmieni się całe wasze życie, wszechświat i odtąd będzie już tylko z górki. Absolutnie w tej książce nie o to chodzi. To próba zaprezentowania tego jak myślimy, jak postrzegamy rzeczywistość, co jest prawdą, a co nią nie jest. Julia pokazuje jak można zacząć rozumować inaczej, widzieć więcej, mieć szerszą perspektywę. Co ciekawe, podważa także zakotwiczone w świadomości społecznej porzekadła i mity dotyczące sukcesów oraz pozytywnego myślenia. Czy optymizm jest nieodzownym elementem biznesowej układanki? Czy zwiadowca ma prawo wątpić, zmieniać swoje osądy albo publicznie przyznawać się do błędów?

Zachęcam do lektury, ale przede wszystkim do świadomych zmian. Nie bójcie się próbować, wypływać na nowe obszary waszej świadomości, sprawdzać w czym rzecz. Dzięki tej książce przekonacie się dlaczego warto realizować to, co dla was jest ważne. Nie poddawać się. Zwiadowcy, do dzieła.

Autor: Julia Galef
Tytuł: Mentalność zwiadowcy. Dlaczego niektórzy ludzie widzą rzeczy jasno, a inni nie
Wydawca: Wydawnictwo ZYSK i S-KA
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 294

Facebook